Jocurile Olimpice de Iarna. Delegatia Romaniei a plecat la Soci

delegatieDupa doua zile petrecute la Complexul Olimpic Sydney 2000 de la Izvorani 42 de sportivi si oficiali romani au plecat in cursul diminetii de duminica 2 februarie la Soci. Unde vor participa, pana la 23 februarie, la editia cu numarul 22 a Olimpiadei Albe, gazduita in premiera de Rusia. In statiunea de langa Marea Neagra sunt asteptati peste 2500 de sportivi si sportive din 88 de tari, care se vor intrece pentru medalii la 25 de discipline.

Romania va fi reprezentata de opt boberi, patru sanieri, doi skeletonisti, sapte schiori, doi biatlonisti si un patinator. Cateva date despre ei.

Bob 2 persoane. Nicolae Istrate-Clubul Sportiv Muscel, 31 ani, pilot, a treia participare la Jocurile Olimpice de Iarna, clasari pe locurile 11, la Vancouver, cu Florin Craciun si 24, la Torino, cu Adrian Duminicel, medalie de aur la Europenele de starturi de la Split 2004, cu Paul Muntean, de argint la Cupa Americii 2013, cu Florin Craciun, la Mondialele de starturi de la Split 2007, cu Danut Dovalciuc si de bronz la Cupa Europei de la Altenberg 2011, cu Florin Craciun, locul 8 la Mondialele de la Konigssee 2011, cu Florin Craciun Florin Craciun-Sport Club Miercurea Ciuc, 24, impingator.

Bob 4 persoane: Andreas Paul Neagu-Clubul Sportiv Orasenesc Sinaia, 28, pilot, locuri 4 si 5 Cupa Europei Winterberg 2013, loc 5 Altenberg, loc 6 Konigssee, cu Danut Moldovan, Bogdan Laurentiu Otava, Paul Muntean Paul Muntean-CSO Sinaia, 29, impingator, Danut Moldovan-CSO Sinaia, 22, impingator, Bogdan Laurentiu Otava-Olimpia Bucuresti, 26 ani, impingator.

Bob 2 persoane feminin: Maria Adela Constantin-CSO Sinaia, 22, pilot, Andreea Grecu-CSO Sinaia, 20, impingator, locul 5 la Mondialele de juniori de la Winterberg 2014 si la Cupa Europei de la Konigssee, 2013, locul 6 la Mondialele de juniori de la Innsbruck 2012, la Cupele Europei de la Konigssee 2013, Winterberg.

Skeleton masculin: Dorin Dumitru Velicu-Clubul Sporturilor de Iarna Vatra Dornei, 27, medalie de bronz la Cupa Europei de la Winterberg 2013, locul 4 la Cupa Europei de la Igls 2012, Locul 6 la Cupa Europei Igls 2013.

Skeleton feminin: Maria Marinela Mazilu-CSO Sinaia, 22, a doua participare la JOI, medalie de aur la Cupa Europei de la St.Moritz 2014, bronz la Cupa Intercontinentala Igls 2013, locul 5 la Cupa Europei Konigssee 2013 si la Cupa Continentala Igls 2013, locul 6 la Cupa Europei Konigssee 2012, locul 19 la JOI 2010.

Sanie: Valentin Cretu-CSAM Bucegi Predeal, 24, simplu si stafeta, a doua prezenta la JOI, loc 31 la Vancouver, loc 5 la Mondialele under 23 de la Altenberg 2012, Nicolae Radu Sovaiala-CSO Sinaia, 21, pilot stafeta, Alexandru Teodorescu-CSO Sinaia, 21, copilot stafeta Raluca Nicoleta Stramaturaru-CSAM Bucegi Predeal, 28, a doua participare la JO, locul 6 la Cupa Mondiala de la Winterberg 2013 cu stafeta.

Biatlon: Eva Tofalvi-Sport Club Miercurea Ciuc, 35, a cincea prezenta la JO, a treia oara port-drapelul Romaniei, locul 11 la individual JOI 2010, locul 10 cu stafeta JO 2010, locul 11 individual 2006, 52 individual 2002, aur la individual la Mondialele din 2008, locul 3 la individual Cupa IBU Idre 2013, locul 12 sprint la Mondialele de vara Italia 2013. Cornel Puchianu-CSAM Bucegi Predeal, 24, loc 20 cu stafeta la Cupa Mondiala de la Antholz 2013 si Oestersund 2012, loc 20 la Cupa Mondiala de la Hochfilzen 2013.

Schi: Ion Achiriloae-ASC Corona 2010 Brasov, 24, coborare si supercombinata Alexandru Barbu-Dinamo Centrul Sportiv Brasov, 23, aur si argint la slalom, la concursul FIS de la Kopronik, Serbia 2013, argint la slalom la concursul FIS de la Chambery-Franta, locul 7 la slalom urias, in aceeasi locatie Paul Pepene-Dinamo Centrul Sportiv Brasov, 25, medalie de argint la 10 kilometri clasic, la Mondialele de schi role de la Bad Peterstel, Germania 2013, argint la Cupa Mondiala de schi role, 10 kilometri clasic si liber, Tripoli 2013, loc 25 la Cupa Mondiala de schi, 15 kilometri start masa Poreba, Polonia 2013 Daniel Pripici-Clubul Sportiv Scolar Sinaia, 18, loc 4 la CM schi role juniori 2013, la 11 kilometri clasic si 15 kilometri liber, loc 10 Cupa Balcanica Predeal 2013, la 19 kilometri clasic, loc 15 la sprint FOTE Brasov 2013, loc 18 cu stafeta la CM juniori Liberec, Cehia 2013. Ania Cail-Caraimanul Busteni, 18, locul 11 la concursul FIS de la Ushuaia 2013, la supercombinata, doua locuri 13 la slalom urias, la concursurile FIS de la Val d’Isere si Tignes-Franta, 2013, locul 17 la coborare, la Tignes, locul 25 la supercombinata la Tignes, loc 47 la coborare la Cupa Europei de la St.Moritz 2013. Timea Sara-Dinamo Centrul Sportiv Brasov, 22, argint la 10 kilometri liber si bronz la 11 kilometri start in bloc, la Cupa Balcanica Predeal 2013, loc 9 la Mondialele de schi role 2013, la 11 kilometri start in bloc.

Sarituri cu schiurile: Iulian Pitea-Clubul Sportiv Scolar Dinamo Rasnov, aur si argint la HS 100, la Cupa FIS Rasnov 2013, locul 8 la HS 100, la FOTE Brasov 2013, locurile 12 si 24 la HS 134, la Cupa Intercontinentala Sappporo 2013, locul 22 la HS 137, la Cupa Continentala Engelberg, Elvetia 2013, locurile 46, 49 la HS 134, la Cupa Mondiala Sapporo 2014.

Patinaj artistic: Zoltan Kelemen-Sport Club Miercurea Ciuc, 27, a doua participare la JO, dupa Vancouver, unde a ocupat locul 29, ca si la Mondialele din 2012, prezente la Europenele din 2012, locul 14, 2013, pozitia 18, 2014, 21, locul 9 la Mareno Cup 2009, locul 12 la Coupe Nice 2008. A fost primul sportiv roman calificat la Soci, in urma concursului de la Oberstdorf, Germania, din 2011.

Sursa foto: enational.ro

Etichetat cu: , , , , ,
Postat în DIVERSE

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj401818
2FCSB381824
3CS U Craiova361811
4FC Botosani32189
5FC Viitorul301812
6Astra Giurgiu28187
7Dinamo Bucuresti24183
8CSM Poli Iasi2418-2
9ACS Poli Timisoara2318-11
10FC Voluntari2118-3
11Concordia Chiajna1718-5
12OSK Sf Gheorghe1218-20
13Gaz Metan Medias1118-23
14Juventus Bucuresti918-20