UPDATE / Romania „spulbera” Portugalia in primul meci al anului din Cupa Europeana a Natiunilor

romania_portugalia_rugbyUPDATE / Echipa nationala de rugby a Romania a invins categoric reprezentativa Portugaliei, in a doua parte a sezonului in Cupa Europeana a Natiunilor. „Stejarii” s-au impus cu scorul de 24-0 in fata castigatoarei editiei din 2004. La pauza Romania conducea cu 16-0.

Desi au avut un debut de meci greoi, „stejarii” au reusit in minutul 7 sa deschida scorul, dar, dupa cum arata si scorul, punctul forte al „tricolorior” a fost defensiva.

Urmatorul meci in Cupa Europeana a Natiunilor se va juca in weekendul viitor impotriva Rusiei, la Krasnodar. O victorie a „stejarilor” va asigura calificarea acestora la Cupa Mondiala.

Echipa nationala de rugby a Romaniei joaca, sambata, de la ora 16:00 impotriva Portugaliei. Meciul gazduit pe stadionul Cluj Arena este primul  din editia 2014 a Cupei Europene a Natiunilor.

Portugalia, supranumita si Os Lobos, adica lupii lusitani sunt adversari traditionali ai „stejarilor” in aceasta  competitie, ambele reprezentative participand la toate editiile ale intrecerii care a luat startul in anul 2000.

In 2004, lusitanii au castigat trofeul Cupei Europene pe Natiuni, moment crucial pentru Portugalia in cursa de calificare la Cupa Mondiala din 2007.

sursa foto: raduestivan.ro