FINAL / Steaua Bucuresti – Lokomotiv Plovdiv 1-2. Opt meciuri fara victorie in 2014, Steaua in criza cronica de rezultate

steaua-plovdivSteaua  a suferit o noua infrangere in meciruile de pregatire si ramane fara victorie in cele opt partide amilcae disputate in cele doua cantonamente de iarna. De data aceasta, elevii lui Reghecampf s-au „predat” in fata jucatorilor lui Lokomotiv Plovdiv, ocupanta locului 5 in prima liga bulgara.

„Ros-albastrii” au inceput meciul promitator. Inca din minutul 2, Chipciu a deschis scorul, marcand in poarta goala, dupa o gafa a portarului bulgar. Si aici s-au incheiat momentele bune din jocul Stelei.

Lokomotiv a preluat rapid initiativa si a pus presiune pe defensiva „ros-albastrilor”. Parvulescu a gresit si a acordat penalty bulgarilor, Kamburov egaland de la puntul cu var. Doar 13 minute au trecut pana cand acelasi Kamburov avea sa toarne plumb in ghetele stelistilor, marcand golul de 2-1, dupa o noua greseala a apararii steliste.

Bulgarii au continuat sa puna probleme in jumatatea adversa,  in timp ce Steaua nu a mai reusit sa dea emotii pe atac, decat din faze fix.

In ciuda modificarilor numeroase efectuate la pauza de Reghecampf, jocul campioanei Romaniei nu a excelat nici in repriza secunda. Spre sfarsitul meciului, bulgarii s-au retras treptat, invitandu-i la atac pe „ros-albastri”, dar nici atunci Steaua nu a reusit sa marcheze macar golul egalizator,  suturile de la distanta ale „militarilor” ratand cu consecventa perimetrul portii.

Dupa acest meci, stelistii mai au de disputat doua partide, pana la restanta cu Concordia Chiajna, de pe 14 februarie: luni, 3 februarie: STEAUA – Korona Kielce (19:30) si miercuri, 5 februarie: STEAUA – IF Elfsborg Boras (19:00).

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Echipa de start a Stelei: Bogatinov – G. Matei, Szukala, Gardos, Parvulescu – Prepelita, Tanase – Ad. Popa, N. Stanciu, Chipciu – Piovaccari