Hochei pe gheata / Brasovenii ies din Top 4, dupa infrangerea in fata slovacilor. Ciucanii le iau locul, gratie victorii impotriva ultimei clasate

hochei-corona1ASC Corona Brasov 2010 a pierdut aseara acasa, 3-5, impotriva slovacilor de la Nove Zamky, in timp ce ASC Miercurea Ciuc a invins pe Ujpesti TE Budapesta cu 6-1. O surpriza este si infrangerea ocupantei locului al treilea din Liga MOL, Miskolci Jegesmedevedek, 4-5, in fieful formatiei Ferencvaros Budapesta, aflata departe de Top 4.

Brasovenii au fost invinsi de o echipa care s-a dovedit mai pragmtaica, dovada si scorul pe reprize, 3-2, 1-0, 1-1. Gazdele puteau egala, dupa ce au fost conduse cu 4-3 din minutul 40,33, dar au ratat nepermis de mult, iar oaspetii au mai inscris o data, cu 3,10 minute inainte de final. La aceeasi ora s-a disputat intalnirea de la Miercurea Ciuc, in care harghitenii s-au impus lejer, 6-1 (2-1, 1-0, 3-0) in confruntarea cu „lanterna rosie” Ujpesti GTE Budapesta. In ultimul meci al etapei, o alta echipa din capitala Ungariei, Ferencvaros, aflata pe locul 6, a intrecut pe Miskolci Jegesmedevedek, situata cu trei pozitii mai sus, scor 5-4 (1-1, 4-3, 0-0).

In urma acestor rezultate continua sa conduca Dab Docler Dunaujvaros, cu 91 puncte, urmata de Nove Zamky, 76, Miskolci Jegesmedvedek, 75, HSC Miercurea Ciuc, 73, ASC Corona Brasov 2010, 70, Ferencvaros, 62 si Ujpesti TE, 6. Formatia de la poalele Tampei are un meci mai putin jucat, iar Miskolci, unul in plus.