UPDATE / Hanescu pierde incredibil meciul dupa ce a condus cu 2-0 la seturi si a avut trei mingi de meci! Ucraina conduce cu 2-0 la finalul primei zile

echipa-cupa-davis

Romania este condusa cu 2-0 la finalul primei zile, dupa ce si Adrian ungur si Victor Hanescu au pierdut meciurile lor. Adrian Ungur a pierdut categoric, 3-0 seturi in fata lui Sergey Stakhovski. A intrat apoi in arena Victor Hanescu, iar primele doua seturi ne dadea impresia ca Romania se indreapta spre un rezultat de egaliate cu Ucraina, la finalul primei zile. Doar ca desfasurarea partidei s-a schimbat radical, Ilia Marcenko salveaza trei mingi de meci in setul 4 si se impune dupa ce a castigat si setul 5. Urmeaza meciul de dublu de sambata, care poate fi decisiv in stabilirea castigatoarei.

UPDATE / Ilia Marcenko se impune incredibil, dupa ce a revenit de la 0-2 la seturi. Ucraina conduce cu 2-0 dupa prima zi, iar misiunea Romaniei pare imposibila.

UPDATE / Victor Hanescu rateaza trei mingi de meci in tie-break, iar Marcenko castiga setul 4

UPDATE /  Ilia Marcenko castiga setul trei cu 6-3

UPDATE / Victor Hanescu se impune si in setul doi, mai lejer, 6-2

UPDATE / Romanul castiga primulset al meciului cu 6-4

UPDATE / Incepe meciul lui Victor Hanescu cu Ilia Marcenko.

UPDATE / Ucraina are 1-0 in intalnirea cu Romania, dupa victoria lui Sergey Stakhovski in fata lui Adrian Ungur, scor 3-0.

UPDATE / In cele din urma, Stakhovski isi adjudeca si al doilea set, mai clar decat a facut-o in primul, scor de 6-1

UPDATE / Inceput mai echilibrat al setului secund, dar Adrian isi pierde din nou serviciul: 2-1 pentru Stakhovski, care urmeaza la serviciu

UPDATE / Dupa un inceput de meci cu cate un break de ambele parti, jucatorul echipei gazda si-a pastrat calmul si a trecut la conducere cu un nou break, dupa ce a reusit sa-si faca serviciul, decisiv in adjudecarea primului set.

Daca selectionata noastra va trece de cea ucraineana va intalni, pentru barajul ce ofera accederea in Grupa Mondiala, reprezentativa Suediei. Primele doua meciuri de simplu se vor disputa vineri, de la ora 14:00. Toate meciurile vor fi transmise in direct de TVR 2 si TVR HD.
In cazul in care va pierde meciul cu Ucraina, Romania va juca in primul tur al play-off-ului pentru menyinerea in Grupa I, cu invinsa din partida Letonia – Slovacia.

Iata programul complet:

Vineri, de la ora 14:00
-Adrian Ungur (122 ATP) – Sergey Stakhovski (85 ATP)
-Victor Hanescu (72 ATP) – Ilia Marcenko (160 ATP)

Sambata, de la ora 16:00
Victor Hanescu / Horia Tecau – Denis Molcianov / Serghei Bubka jr.

Duminica, de la ora 14:00
-Victor Hanescu vs. Sergey Stakhovski
-Adrian Ungur vs. Ilia Marcenko

Romania, pe vremea lui Ilie Nastase si Ion Tiriac, a disputat trei finale, toate pierdute in fata SUA, in 1969, 1971 si 1972.

Postat în Tenis

1. incredibil spune:

Suntem un neam de ratati. N-avem niciun pic de ambitie in noi. Suntem cele mai infecte moluste de pe fata pamantului.
    Intrebarea care se pune este: Cine ii mai da voi lu’ asta la 38 de ani pe care ii are sa mai joace tenis de performanta? Daramite sa ne mai si reprezinte in Cupa Davis?