Hochei pe gheata – Liga MOL / HC Miercurea Ciuc pierde pe terenul slovacilor de la Nove Zamky

miercurea-ciucEchipa HC Miercurea Ciuc a fost invinsa luni seara de Nove Zamky-Slovacia, in deplasare, scor 2-3. Rezultat, in urma caruia si-a diminuat sansele de calificare in play-off.

Formatia slovaca a castigat prima repriza, in urma golurilor inscrise de Hurtay, in secunda 50 si de Sucharde, 11,59. Ciucanii au redus diferenta prin Kulha, in minutul 24,50, dar au mai primit un gol dupa 17,17 minute marcat de Caladi. Au redus din nou handicapul in minutul 50,05, prin Curilla, iar cu doua minute inainte de final au fortat egalarea, inlocuind portarul cu un atacant. N-au reusit-o, parasind arena invinsi.

Lidera clasamentului, Dab Docler, a obtinut o noua victorie clara, 8-3 (3-0, 2-1, 3-2) cu Ujpesti TE Budapesta.

Urmatoarele partide se vor disputa in ultima vineri din ianuarie: ASC Corona 2010 Brasov-Nove Zamky, HC Miercurea Ciuc-Ujpesti TE Budapesta si Ferencvaros Budapesta-Miskolci Jegesmedvedek.