Barcelona si Atletico se mentin in fruntea clasamentului! Catalanii si madrilenii au facut spectacol in Primera

PEDRO-BARCELONA-MALAGAAtletico Madrid si Barcelona erau obligate sa castige meciurile de duminica pentru a reveni in fata Realului, cea care trecuse pe primul loc in urma victoriei de sambata.

Atletico a intreat prima in scena, pe terenul rivalei din oras, Rayo. Madrilenii nu au avut deloc usor, in ciuda victoriei cu 4-2. Villa a deschis repede scorul pentru echipa antrenata de Diego Simeone, in minuul 8, dupa o pasa excelenta a lui Diego Costa. Gazdele puteau reveni in joc dupa doar trei minute, insa Courtois a scos penaltiul executat de Viera. Arda a facut 2-0 pentru Atletico, in minutul 31, dar Rayo a redus din diferenta cu 5 minute inainte de pauza. Acelasi Arda si-a mai trecut o data numele pe tabela si a stabilit scorul pauzei, 3-1.

In minutul 75 Atletico a profitat de autogolul lui Saul, care a dus scorul la 4-1. Gazdele au mai inscris si ele o data pana la final, prin Larrivey, insa a fost prea putin, iar Atletic s-a impus cu 4-2.

Barcelona a intrat pe teren ultima, pe Camp Nou, in fata celor de Malaga. Alexis putea deschide scorul dupa numai 5 minute, insasutul lui a lovit bara. Pique a fost cel care a deschis scorul, in minutul 40, dupa o lovitura e colt. A fost si singura reusita a primei reprize.

Fundasul catalan a fost aproape de dubla in minutul 54, insa lovitura lui de cap a s-a dus in bara. Pedro a majorat diferenta in minutul 55, dupa o pasa a lui Messi. Starul argentinian a creat si faza golului trei, marcat de Alexi, dupa ce mingea a mai trecut si pe la Pedro.

Catalanii obtin astfel a 25-a victorie consecutiva pe propriul teren, rezultat ce i-a readus pe prima pozitie a clasamentului.