Rafel Nadal se impune in fata lui Rofer Federer, in trei seturi, si va juca finala cu Stanislas Wawrinka!

Federer-Nadal

UPDATE / Nadal castiga si al treilea set, 6-3, si meciul, urmand sa-l intalneasca pe Stanislas Wawrinka in finala primului Grand Slam al anului! Este a 23-a victorie pentru Nadal din 33 de meciuri cu marele sau rival.

UPDATE / Setul secund este adjudecat tot de Nadal, dupa ce a castigat singurul break de pana acum

UPDATE / Dupa o ora de joc, Rafael Nadal castiga la tie break primul set, scor 7-4!

Vineri, in jurul orei 11:00 (Ora Romaniei), a doua semifinala masculina de la Australian Open i-a adus fata in fata pe Rafael Nadal si Roger Federer, pentru a 33-a oara in istorie.

Pana acum, Nadal s-a impus de 22 de ori, in timp ce Federer a castigat doar de 10 ori.

Invingatorul va da piept cu elvetianul Stanislas Wawrinka, care a trecut in cealalta semifinala de Tomas Berdych, in patru seturi, scor 6-3, 6-7, 7-6, 7-6.

Finala turneului de la Australian Open e programata duminica dimineata.