Petrolul a remizat cu Sturm Graz, scor 1-1. Mutu si Zicu, cate o repriza

Mutu-Petrolul-amicalIn primul meci amical disputat in acest an, Petrolul Ploiesti a terminat la egalitate, scor 1-1, in Antalya, impotriva ocupantei locului 6 din Austria, Sturm Graz. Mutu a jucat in prima repriza, iar Zicu in cea de-a doua.

Fostul capitan al nationalei Romaniai s-a evidentiat printr-o lovitura libera, expediata de la 30 de metri, putin pe langa. Scorul a fost deschis de „gazari” prin Manasse, care a inscris cu capul, dupa un corner executat de Boudjemaa.

Cu un minut inainte de pauza austriecii au pornit pe un contraatac rapid, iar Bornescu l-a faultat pe Beric. Penalty-ul a fost transformat de Beichler si scorul pauzei avea sa fie acelasi cu cel de la final.

Dupa pauza, a intrat si Ianis Zicu, insa jocul „lupilor” nu a mai avut aceeasi consistenta. Cu toate astea, in finalul partidei, Petrolul putea castiga, dar Priso, excelent lansat de Zicu, nu a reusit sa marcheze din situatie de unu la unu cu portarul advers.