Sunderland a eliminat-o pe Man. United, la penaltiuri, si va juca finala Cupei Ligii cu Manchester City! VEZI VIDEO!

sunderland-victorieMiercuri seara am asistat la o noua „surpriza” reusita de Manchester United, care a ratat un nou trofeu, trupa lui Moyes fiind eliminata din Cupa Ligii, in semifinale, de Sunderland, una dintre codasele din Premier League!

Dupa ce au pierdut cu 1-2 partida tur, „diavolii” au reusit doar un 1-0 pe teren propriu (criteriul golului in deplasare nu functioneaza), astfel ca s-a intrat in cele doua reprize de prelungiri, unde ambele echipe au marcat cate odata, meciul avand nevoie si de loviturile de departajare. United a marcat o singura data prin Fletcher, in vreme ce oaspetii, de doua ori, prin Marcos Alonso si Sung Yong Ki, de ajuns pentru o calificare a lui Sunderland in finala competitiei, acolo unde ii asteapta deja Manchester City.

Evans a deschis scorul in minutul 37, acesta avand sa fie si singurul gol din cele 90 de minute de joc. In ultimul minut al celor doua reprize d prelungiri, , Bardsley a inscris pentru Sunderland, dar „Chicharito” Hernandez a egalat in primul minut de prelungiri acordat la finalul celor doua reprize!

S-a trecut astfel la penaltiuri, unde am asistat la un nou episod fantastic. Primele trei lovituri de la 11 metri au fost ratate (doua de partea oaspetilor, una pentru gazde). Pana la urma, Fletcher avea sa inscrie pentru prima data de la punctul cu var, insa acesta avea sa fie singura reusita. Sunderland a egalat prin Marcos Alonso, Januzaj a ratat, oaspetii au preluat conducerea prin coreeanul Ki, dar Jones si Rafael nu au mai putut egala pana la finalul seriei primilor cinci, cu toate ca si Adam Johnson ratase ultima executie pentru oaspeti!

In ultimul act, care se va juca pe Wembley, la 2 martie, Sunderland va intalni echipa lui Costel Pantilimon, Manchester City.

Mai jos, video cu penaltiurile executate:

Mai jos, cele trei goluri din timpul celor 90 de minute si din reprizele de prelungiri: