FINAL / Steaua – Union Berlin 1-1. Steaua scapa printre degete prima victorie a anului. „Ros-albastrii” au uitat gustul triumfului

ste-uniSteaua a remizat, luni seara, cu secund-divizionara germana Union Berlin,  scor1-1, in al patrulea meci disputat in cantonamentul din Spania. Elevii lui Reghecampf rateaza astfel sansa de a-si trece in cont prima victorie din acest an dupa o infrangere la scor cu Nurnberg (1-5), un egal cu Werder Bremen (0-0) si un alt insucces la limita cu FC Lucerna (0-1) .

Campioana Romaniei a impus ritmul in prima repriza, iar Varela a reusit sa scuture poarta berlinezilor in minutul  19, insa reusita i-a fost anulata pe motiv de fault in atac.

Abia la inceputul reprizei secunde, Piovaccari, intrat la pauza, a reusit sa marcheze primul gol valid al Stelei si totodata primul inscris din actiune in 2014.  Reusita „ros-albastrilor” i-a amibtionat insa pe berlinezi, care au raspuns cu doua ofensive extrem de periculoase din care ar fi putut inscrie.

Golul egalizator a venit abia in minutul 85, dupa o actiune a lui Terodde in stanga careului stelist

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

STEAUA: Tatarusanu – Georgievski, Varela, Szukala, Parvulescu – Bourceanu, Pintilii – Chipciu, Iancu, Tanase – Kapetanos
Rezerve: Nita – Rapa, Gardos, Prepelita, Latovlevici, Aldea, Stanciu, Piovaccari, Keseru, Radut, Popa

UNION BERLIN: Haas – Kopplin, Puncec, Oschkenat, Parensen – Brandy, Kreilach, Koch, Gomaa – Terodde, Skrzbybski