Europenele masculine din Danemarca, faza a doua / Franta invinge Croatia si devine lidera solitara in grupa principala 2

euro-handbalCele trei meciuri disputate duminica in grupa principala 2, de la Aarhus, a Europenelor masculine de handbal, s-au incheiat cu rezultate stranse. In cel mai important duel, Franta a invins Croatia cu 27-25 (18-17) si ramane singura echipa neinvinsa.

Croatii au condus, chiar si cu trei goluri, dar au fost egalati la 16 cu patru minute inaintea finalului primei reprize. Dupa pauza francezii s-au desprins de cateva ori la patru lungimi, dar adversarii s-au apropiat la 25-26 in minutul 59. Karabatic a stabilit rezultatul cu sapte secunde inaintea ultimului fluier al arbitrilor. Cele mai multe goluri, 7, au fost inscrise de Karabatic si Guigou, de la invingatori si Kopljar, de la croati.

Polonia a intrecut Belarus, la limita, scor 31-30 (16-13), iar Suedia s-a impus cu 29-27 (20-13) in fata Rusiei. Nordicii au condus cu 19-11 in minutul 27, dupa care rusii au avut o revenire formidabila, preluand conducerea cu 26-25, cand mai erau sapte minute de joc. S-a mers apoi cap la cap, iar suedezii au obtinut ambele puncte in ultimul minut. Jakobsson 7 si Igrupolo, 11, au marcat cele mai multe goluri.

Luni se vor disputa partidele din etapa a doua in grupa principala 1, de la Herning: Fyr Macedonia-Islanda, Austria-Spania si Danemarca-Ungaria.

Sursa foto: ehf-euro