Sunderland, codasa din Premier League, la un pas de o noua mare surpriza in Cupa Ligii, dupa 2-1 cu Manchester United! VEZI VIDEO!

Borini-SunderlandCampioana din Premier League, Manchester United, risca sa ramana fara niciun trofeu intern in acest sezon, dupa ce marti seara a inregistrat a treia infrangere consecutiva. Eliminata din Cupa Angliei si doar locul 7 in campionat, „diavolii” risca sa fie eliminati si din Cupa Ligii!

Performera mansei tur din Cupa Ligii este Sunderland, nimeni alta decat codasa din Premier League! In fata propriilor suporteri, pe „Stadium of Light”, Sunderland s-a impus cu 2-1, pe terenul unde, in prima zi a anului, pierdea lamentabil in fata lui Aston Villa! Tot Sunderland este echipa care, in sferturi, a eliminat pe Chelsea Londra, in prelungiri!

Dupa o prima repriza modesta, cel putin din partea gazdelor, in care Giggs a lovit transversala, iar tanara speranta Adnan Januzaj a inscris, dar din ofsaid, in minutele de prelungiri, galezul Ryan Giggs si-a introdus balonul in proprie poarta. Sapte minute de la reluare trecuse si Vidic reusea egalarea cu o superba lovitura de cap din interiorul careului. De Gea a scos un gol ca si facut, insa in minutul 65 nu a mai avut ce face la executia magistrala, dintr-un penalty gratuit, a lui Borini. Jucatorii lui United au continuat sa atace in speranta egalarii, dar ocaziile notabile au lipsit cu desavarsire.

Pentru United, cele trei meciuri pierdute in acest inceput de an, 0-1 cu Tottenham, in campionat, 1-2 cu Swansea, in turul al treilea din Cupa Angliei si acum cu Sunderland,  este echivalentul cu cea mai neagra serie din intreaga istorie. S-a mai intamplat doar odata, in 1932, cand Manchester pierdea pe 2, 9 si 16 ianuarie!

Returul din semifinalele Cupei Ligii Angliei (Capitan One) se joaca la 22 ianuarie, pe „Old Trafford”.