Baschet / Cupa Romaniei la masculin – Victorii clare pentru echipele gazda in primele doua sferturi

baschet-bc-timisoara-css-orBCM Universitatea Pitesti si CSM Oradea au valorificat avantajul propriilor sali, castigand la 15, respectiv 16 puncte mansele tur ale sferturilor Cupei Romaniei la baschet masculin cu U BT Mobitelco Cluj-Napoca si BC Timisoara.

Formatia argeseana s-a aflat la carma jocului, conducand cu cinci cosuri, 41-31 la pauza, marind diferenta pana la final la 15 lungimi, rezultat 84-69. Principalii marcatori  au fost Ulmer, 22, Barac 19, de la invingatori, Baciu 17 si Sparks, 16 de la ardeleni.

Oradenii au avut meciul la discretie abia dupa pauza, cand tabela indica doar 47-45 in favoarea lor, dupa care scorul a alternat intre 15 si 20 de puncte in favoarea lor. Aportul cvartetului Subotic,23-Denison,19-Dillon,14-Nicoara,13 avea sa fie decis in stabilirea rezultatului final, 98-82. Banatenii au mizat doar pe Jovanovic, autor a 24 de puncte si pe Casley, 18.

Ultima partida, care va opune echipele CSU Asesoft Ploiesti si BC Mures, se va desfasura vineri seara, iar revansele celor trei intalniri se vor juca sambata, in salile din orasele de pe Bega si Somes si duminica, la Tg. Mures.