VIDEO – Juventus se impune in derby-ul cu AS Roma si se indreapta spre un nou titlu de campioana!

juvePrimele doua clasate din Italia, Juventus si AS Roma s-au intalnit, duminica seara, in derby-ul din Serie A. Romanii erau neinvinsi in campionat si sperau sa se apropie de juventini in clasament.

Echipa lui Antonio Conte nu a lasat insa nicio sansa lui Totii & Co. Arturo Vidal a deschis scorul in minutul 16 cu al patrulea sau gol in poarta Romei, iar Juventus a intrat la pauza cu avantaj minim.

Imediat dupa revenirea de la cabine Bonucci a majorat diferenta. Romanii nu au reusit sa revina, iar meciul s-a rupt definitiv in minutul 75, cand Daniele De Rossi a vazut rosu direct dupa o intrare periculoasa. Dupa numai un minut a fost eliminat si Leandro Castan pentru un hent pe linia portii. Vucinic a transformat lovitura de la 11 metri si a stabilit scorul final, 3-0.

In urma acestui succes Juventus s-a distantat la 8 puncte fata de Roma in fruntea clasamentului si se indreapta spre un nou titlu de campioana.