Hochei pe gheata – Liga MOL. Victorie si infrangere in Ungaria pentru echipele romanesti

Hochei-pe-gheataA doua etapa din acest an a Ligii MOL a programat duminica seara ambele meciuri ale echipelor noastre in deplasare. ASC Corona Brasov s-a impus cu 4-1 la Ferencvaros Busapesta, iar HSC Miercurea Ciuc a pierdut cu 3-5 in fieful echipei Miskolci Jegersmedvdek.

Desi au fost condusi cu 0-1, dupa reusita lui Kiss din minutul 12,06, brasovenii au intors rezultatul in ultima repriza prin Antal, 40,20, Petras 48,06, Saluga, 50,14 si cu noua secunde inainte de final.

Si ciucanii au redus diferenta, dar de la 0-3, in urma golurilor inscrise de Novak, 32,38 si Shvidka, 45,35. Formatia gazda a puncat din nou in minutul 48,48, harghitenii au marcat apoi prin Curilla, 57,46, Hetcalf stabilind scorul partidei, cand mai erau doar sapte secunde de joc. Lidera Dab Docler a castigat la scor, 4-0 (0-0, 2-0, 2-0) confruntarea cu slovacii de la Nove Zamky.

In prima zi de luni din 2014 reprezentantele Romaniei vor evolua tot in deplasare, brasovenii in Slovacia, iar ciucanii pe terenul echipei Ferencvaros.