Hochei pe gheata – Liga MOL / HSC Miercurea Ciuc pierde din nou acasa!

Hochei-Brasov-Miercurea-CiucDupa neasteptata infrangere suferita pe gheata proprie, in fata ultimei clasate, in urma cu o seara, HSC Miercurea Ciuc a pierdut si in meciul din penultima zi a anului cu ocupanta primului loc, Nove Zamky, 2-5.

Dupa o prima repriza in care nu s-a marcat decat o data, prin slovacul Frolyk, in minutul 3,40, a urmat a doua, punctata de patru goluri. Unul inscris de ciucani prin Novak, 25,36 si trei de catre osapeti, Hurtaj, 30,07, 33,28, 34,31. Szocs a reaprins sperantele in tribune la 11,49 minute scurse din ultima repriza, dar Weissmann a modificat tabela in favoarea adversarilor cu 10 minute inainte de final. Rezultat care a ramas acelasi pana la sfarsitul jocului.

Nove Zamky a acumulat 63 de puncte, pastrand avansul de doua lungimi fata de Dab Docler Dunaujvaros, care s-a impus cu 6-4 (1-2, 2-0, 3-2) cu Ferencvaros Budapesta.

Dupa o zi de pauza, urmeaza o noua etapa, programata in zilele de 1 si 3 ianuarie. Partida derby Miskolci Jegesmedvdek-Dab Docler se va desfasura miercuri, iar Nove Zamky-HSC Miercurea Ciuc si Dab Docler-ASC Corona Brasov, vineri.