UPDATE / Hull si Man. United, primul spectacol de Boxing Day! Manchester City castiga meciul zilei!

chirichesUPDATE / Campionatul englez incheie calendarul competitional pe anul acesta cu celebrul maraton fotbalistic programat anual pe 26 decembrie, Boxing Day. In ciuda sarbatorilor de iarna, surprizele au lipsit cu desavarsire in etapa ce incheie anul in Premier League, marile aspirante la titlu reusind sa-si supuna adversarele. Ultimul meci al serii si poate cel mai incrancenat, Manchester City – Liverpool s-a incheiat cu victoria „cetatenilor”, care pastreaza astfel diferenta de un singur punct fata de liderul Arsenal.

Echipele lui Vlad Chiriches si Razvan Rat incheie ziua resemnate. Tottenham a reusit doar o remiza pe teren propriu in fata lui West Bromwich, scor 1-1, in timp ce West Ham a fost zdrobita acasa de „tunarii lui Arsenal, scor 1-3.

13

UPDATE – In primul meci al zilei, Hull City a primit vizita lui Manchester United. Gazdele au inceput furibund, iar dupa 13 minute de joc aveau deja 2-0, gratie reusitelor lui Chester si Meyler! „Diavolii” au revenit, iar dupa alte 13 minute aveau sa restabileasca egalitatea, prin Smalling si Rooney. Acesta din urma a sarbatorit cum nu se putea mai bine implinirea a celor 11 ani de la debutul in Premier League. In partea secunda, gazdele puteau reveni pe tabela, dar bara transversala s-a opus categoric. Trei minute mai tarziu (’66) un fost jucator al „diavolilor”, James Chester a inscris in proprie poarta! Scor final 2-3, iar Man. United se afla la a treia victorie consecutiva.

Vlad Chiriches este anuntat titular la Tottenham in partida cu WBA. Costel Pantilimon nu este la fel de norocos si va lua loc pe banca de rezerve in intalnirea dintre City si Liverpool. Razvan Rat are si el o misiune dificila pe teren propriu, unde West Ham intalneste pe Arsenal.

Manchester United deschide etapa de Boxing Day cu meciul din deplasare cu Hull City.

Programul complet al intalnirilor il puteti vedea aici.