Ioan Niculae acuza Steaua ca a facut aproape un sfert din puncte cu ajutorul arbitrilor

dinu-gheorghe,-ioan-niculaeAstra nu a reusit sa-si consolideze pozitia de lider in urma celor doua meciuri disputate cu Steaua, inaintea pauzei de iarna si ,  chiar daca a reusit sa se mentina primul loc al clasamentului, echipa antrenata de Daniel Isaila a pierdut 5 puncte importante in economia luptei pentru titlu. Bilantul negativ al „dublei” impotriva campioanei en-titre a tensionat atmosfera in cadrul clubului giurgiuvean, patronul gruparii, Ioan Niculae, avertizand ca va retrage echipa de pe teren daca arbitrul Alexandru Tudor va mai fi delegat la meciurile Astrei.

In meciul pierdut de Astra in fata Stelei, pe Arena Nationala, scor 1-3, „centralul” Alexandru Tudor nu a acordat cartonasul galben lui Kapetanos, dupa un atac nesportiv al atacantului, asupra unui adversar. Grecul a fost avertizat la scurt timp dupa aceea in urma unui fault ulterior, dar neatentia initiala a arbitrului a fost un imbold mai mult decat suficient pentru ca patronul Astrei sa declare razboi Stelei si arbitrului Alexandru Tudor.

„Principalele arbitraje cu semne de intrebare sunt la meciurile Stelei. Nu le e rusine? Au mai mult de 8-9 puncte castigate dupa deciziile arbitrilor. De exemplu, rusinea de meci facuta de Tudor la Bucuresti.

Un derbedeu vine si da cu pumnul intr-un jucator de doua ori si tu esti la 6-7 metri si te faci ca nu vezi.

Bineinteles ca Tudor ar trebui tras pe dreapta. Noi o sa facem o adresa ca la nici un meci al Astrei sa nu mai fie Tudor, exista riscul sa nu mai jucam meciul respectiv”, a declarat Niculae la Dolcesport.

Astra a incheiat prima parte a sezonului pe primul loc al clasamentului, cu 42 de puncte, la doua lungimi distanta de Petrolul si la trei de Steaua, care are insa doua meciuri mai putin disputate, cu „U” Cluj si Concordia.