Polo – Turneul Superligii Nationale de la Bucuresti / Steaua, al treilea egal cu campioana, Dinamo incheie nedecis cu Sportul

steaua-dinamo-poloIn ultima a zi a turneului Superligii Nationale de polo de la bazinul Floreasca s-au inregistart doua rezultate de egalitate: Dinamo-Sportul Studentesc 4-4 si Steaua-CSM Digi Oradea 7-7. Bihorenii raman lideri cu 51 puncte, secondati de Steaua, 45, Sportul, 45 si Dinamo, 32.

Dinamovistii au condus cu 2-1 si 4-2, dar au fost egalati in ultimul sfert. Stelistii au castigat prima repriza cu 4-1, in a doua nu s-a marcat deloc, campionii avand o tresarire de orgoliu in treia parte a jocului, apropiindu-se la o singura lungime, 4-5. Ultimele zece minute au fost incrancenate, oradenii egaland la 5 si desprinzand-se la doua goluri, dupa reusitele lui Chioveanu si Negrean. Elevii lui Ionut Angelescu au restabilit egalitatea prin sarbul Barboric, cu 16 secunde inaintea finalului.

Urmatorul turneu va avea loc in a doua jumatate a lunii ianuarie, tot la Bucuresti, dar la bazinul clubului Steaua. Dupa care vor urma semifinalele, unde echipa de pe locul 1 va avea ca adversara formatia, iar ocupanta locului 2 cu cea de pe 3.