Bundesliga / Bayern este echipa cea mai puternica si totusi toata liga joaca pentru ea

Borussia-Dortmund-v-FC-BayeBine ca s-a incheiat au exclamat probabil managerii, antrenorii, jucatorii si suporterii pentru ca ultimele etape au oferit multe rezultate neasteptate pe fondul unei vizibile epuizari fizice si psihice generale, singura “sanatoasa” fiind Bayern care desi nu a jucat, fiind prezenta la CM al echipelor de club, si-a marit avansul in clasament ajutata fiind si de alte echipe care urmarind, fireste, propriile interese joaca parca in acelasi timp (si) pentru multipla campioana…

Nici o victorie pe teren propriu. Frankfurt – Augsburg  1-1 (1-1). Echipa gazda desavarseste in ultima etapa a turului un record negativ, nereusind nici o victorie pe teren propriu, majoritatea punctelor fiind obtinuta in deplasare. Partida a fost de slaba calitate, cele doua echipe au furnizat impreuna 179 pase gresite ceea ce spune mult despre valoarea confruntarii. Oaspetii au deschis scorul prin Bobadilla (33) dupa o faza dubioasa de ofsaid, iar gazdele au egalat prin Rosenthal (42) dupa o prelungita actiune de atac. Eintracht trebuie sa-si stranga randurile in perioada de pregatire altfel va avea mari probleme la primavara. Augsburg incheie un tur reusit echipa exprimandu-se in ansamblu peste posibilitatile ei.

Pe Signal-Iduna-Park s-a auzit probabil cuvantul criza. Dortmund – Hertha 1-2 (1-2). Cu indisponbilitatile cunoscute, BVB a abordat acest meci cu siguranta castigarii celor trei puncte. Golul lui Reus (7) – in imaginea alaturata – lasa sa se intrevada un scor clar si o dupa-masa linistita pentru echipa in galben-negru. Dar nu a fost asa, oaspetii jucand extrem de curajos, pe atac, luptand cu barbatie pentru fiecare minge. Si ele au profitat de erorile lui Sokratis si Sarr, acesta din urma un junior de 18 ani care probabil ca azi a invatat ca in apropierea propriului careu nu se dribleaza fara rost, Ramos (23) si Allagui (45) amendand prompt greselile si punand bazele unei victorii nesperate.

A doua infrangere consecutiva cu acelasi scor. Bremen – Leverkusen  1-0 (0-0). “Accidentul” din etapa precedenta, acel 0-1 cu Frankfurt nu a fost o intamplare, echipa din Leverkusen jucand si azi mult sub asteptari si fiind invinsa de o echipa care a luptat enorm, depasindu-si pur si simplu conditia. Gazda a fost rasplatita pana la urma golul lui Garcia (75) cazand la o faza confuza dar in mod meritat. Strict statistic, echipa oaepete a fost superioara: suturi 11-22, cornere 5-9, posesia mingii 40-60 la suta, dar cifrele de acest gen nu sunt mai mult decat o gaselnita a condeierilor.

Si acesta este un record – nici un punct din deplasare. Freiburg – Hannover 2-1 (2-0). Echipa hannoverana este o alta …recordmana reusind sa incheie un tur de campionat fara sa fi adus vreun punct din partidele desfasurate pe terenuri straine. Freiburg insufletita ca intodeauna a reusit in prima repriza sa-si asigure victoria prin golurile lui Mehmedi (25, 35) la doilea gol deviind sutul unui coechipier pozitia fiind susceptibila de ofsaid. Reducerea scorului in minutele de prelungire prin Bittencourt (90) nu a mai avut nicio influenta asupra impartirii punctelor.

Nici un antrenor cu renume nu poate face minuni. Hamburg – Mainz 2-3 (1-0). Aducerea in orasul de pe Elba a antrenorului olandez Bert van Marwijk a fost salutatat la timpul respectiv cu entuziasm si sperante dar nici acesta nu poate face minuni cu o echipa sub valoare, care comite erori grave in aparare cum a fost cazul azi, mai ales cuplul de fundasi centrali Tah-Djourou fiind total depasit. Se pare insa ca alternative nu exista si este un mare semn de intrebare ce va face HSV in pauza de iarna. Au marcat: Calhanoglu (21), van der Vaart (79), respectiv Okazaki (47, 90) si N.Müller (50).

Victorie decisa printr-un penalti discutabil. Braunschweig – Hoffenheim 1-0 (1-0). Un joc cu multe discutii privind deciziile arbitrului Guido Winkmann, ceea ce ne face sa afirmam ca pauza este binevenita si pentru “cavalerii fluierului” destul de mult criticati in ultima vreme si nu pe nedrept. Oehrl a marcat dupa un sfert de ora dar golul nu a fost acordat pentru o pozitie de ofsaid inventata de arbitru pentru ca tot Oehrl (29) sa inscrie din penaltiul acordat cu foarte multa usurinta la un presupus fault comis de Bikacic asupra lui Schipploc. Altfel victorie meritata rasplata investitiei de lupta si daruire.