Finala inedita la Campionatul Mondial de Handbal din Serbia! Reprazentativa tarii gazda intalneste surpriza Brazilia

final-handbalDupa calificarea in ultimul act al Mondialelor a nationalei tarii gazda, Serbia, 28-24 cu o alta revelatie, Polonia, o alta echipa care nu intra in calculele specialistilor, Brazilia, a acces in finala, in urma victoriei cu 27-21 in fata uneia dintre favorite, Danemarca.

Brazilia, cu cateva handbaliste care joaca la Hypo Viena, a dominat, practic, tot meciul, conducand ostilitatile, 14-10 la pauza, apoi 22-14. A urmat o revenire a danezelor, care s-au apropiat la 18-22, dar braziliencele s-au desprins la 27-20, cu trei minute inainte de final, primind apoi un gol. Nascimento a fost principala marcatoare, 7, secondata de Rodrigues, 5, Piedade, 4, Cavaleiro, 4, Amorim, 3 etc. De la invinse cele mai multe goluri, 3, le-au inscris Fisker, Kristiansen, Hansen si
Gravholt.

Duminica se vor desfasura finalele: Polonia-Danemarca, pentru medalia de bronz si Serbia-Brazilia, pentru titlul mondial.