Cu Rat titular, West Ham a invins din nou pe „Whyte Hart Lane”, chiar daca printre titularii echipei gazda s-a numarat si Vlad Chiriches!

Razvan-Rat-debut-WHVlad Chiriches si Razvan Rat s-au duelat pentru prima data din postura de titulari, in sferturile Cupei Ligii Angliei, Tottenham – West Ham, intalnirea terminandu-se si acum cu victoria echipei fostului jucator al Sahtiorului, 1-2, dupa ce in campionat, in urma cu doua luni, „ciocanarii” se impuneau cu 0-3, partida in care doar Rat a evoluat!

Adebayor, revenit in prima echipa dupa o perioada lunga de absenta, a deschis scorul pentru ‘Spurs, in minutul 67, insa Jarvis si Maiga au intors rezultatul, in ultimele 10 minute de jos, aducand calificarea pentru West Ham.

Vlad Chiriches a avut o evolutie in nota echipei, fara a iesi mult in evidenta, ba chiar a fost depasit intr-un duel aeria la faza golului egalizator, in timp ce Rat s-a intrebuintat serios in fata lui Lennon, pe care l-a dominat in majoritatea duelurilor.

Pentru Rat urmeaza un al duel cu un roman, Costel Pantilimon (Man chester City), de data asta in dubla mansa, partida contand pentru semifinalele competitiei.

Echipele care au evoluat:

Tottenham: Lloris – Walker, Chiriches, Capoue, Rose – Lennon, Dembele, Sigurdsson, Townsend – Adebayor, Defoe.
Antrenor: Tim Sherwood

West Ham: Adrian – O’Brien, McCarthy, Collins, Rat – Diarra, Taylor – Collison, J. Cole, Jarvis – C. Cole.
Antrenor: Sam Allardyce