Mourinho a mai facut una! Chelsea, eliminata din sferturile Cupei Ligii de catre ultima clasata din Premier League!

Sunderland-Chelsea-2-1Marti seara, in sferturile Cupei Ligii Angliei, Chelsea a fost eliminata de Sunderland, ocupanta ultimului loc in Premier League, dupa 1-1 in primele 90 de minute, gazdele reusind golul izbavitor in minutul 118! Astfel, Jose Mourinho a mai ratat un trofeu pus in joc in acest sezon.

Chelsea a deschis scorul pe terenul „lanternei”, prin autogolul lui Cattermole din primul minut al celei de-a doua reprize. Talonat de Lampard, jucatorul gazdelor si-a trimis mingea in proprie poarta din interiorul careului mic.

Calificarea lui Chelsea parea mai mult decat sigura, insa cu doar trei minute inainte de final, italianul Borini a egalat!

La capatul celor 90 de minute, cele doua echipe s-au aflat la egalitate, astfel ca s-a trecut la disputarea reprizelor de prelungiri.

In minutul 118, sud-coreeanul Sung-Yong Ki a dat lovitura si si-a calificat echipa in semifinalele Cupei Ligii.

Cele doua echipe s-au intalnit si in campionat, la inceputul lunii, cand londonezii s-au impus cu 4-3.