Mondialele feminine din Serbia / S-a completat tabloul sferturilor de finala! Ungaria trece fara emotii de Spania

gorbitzNicio surpriza de proportii in ultimele patru meciuri ale optimilor de finala din cadrul Mondialelor de handbal feminin din Serbia. Nationala tarii gazda a trecut la limita de Coreea de Sud, Ungaria a invins la sapte goluri Spania, campioana mondiala Norvegia a facut scor cu Cehia, iar revelatia Brazilia s-a calificat fara emotii in dauna Olandei.

Serbia si-a satisfacut din nou suporterii, ajungand in primele opt echipe ale lumii, la capatul unui meci pe muchie de cutit cu Coreea de Sud, castigat cu 28-27 (15-15). Lekic si Jung au fost golgeterele partidei, cu opt reusite.

Ungaria n-a avut emotii in confruntarea cu Spania, de care a trecut cu 28-21, dupa ce la pauza tabela arata 17-12. Gorbicz, 6 si Zacsik, 5, respectiv Lopez, 7 au inscris cele mai multe goluri. Norvegia, campioana olimpica, mondiala si europena nu s-a intrebuintat prea mult pentru a se impune la zece lungimi impotriva Cehiei, scor 31-21 (19-10), Loke, 5 si Morke, 5 trecandu-si numele pe lista principalelor marcatoare.

In fine, Brazilia, gazda Jocurilor Olimpice din 2016, n-a avut emotii cu Olanda, pe care a invins-o cu 29-23 (16-14). Rodrigues, 7 a punctat de cele mai multe ori.

Sferturile de finala vor avea loc miercuri. La Novi Sad se vor desafsura meciurile Polonia-Franta, Germania-Danemarca, iar la Belgrad, Ungaria-Brazilia si Norvegia-Serbia.

Rezultate din President Cup, la Nis: Paraguay-Algeria 29-19, Tunisia-China 28-23, Republica Dominicana-Australia 27-26 si Argentina-Congo 31-19.

Sursa foto: ihf.info