Mondialele feminine din Serbia / Primele sferturi: Polonia-Franta, Germania-Danemarca. Nationala noastra paraseste prematur competitia

handbalE greu de imaginat cum poti sa pierzi un meci la un Campionat Mondial cand conduci cu o diferenta de cinci goluri. Raspunsul a venit dupa ce aceeasi echipa, in speta a Romaniei, nu reuseste timp de zece minute sa inscrie deloc. Iar portarii acumuleaza procentaje de 21 si 24%. Polonezele au fost mai pragmatice si ajung in sferturi, unde vor intalni Franta. Merg mai departe Danemarca si Germania, care se vor duela intr-o confruntare directa.

Comentariile sunt de prisos la partida pierduta de fetele antrenate de Gheorghe Tadici, care n-a gasit antidotul greselilor din atac si aparare. Adaugam doar evolutia scorului: 1-3, 5-5, 6-6, 10-7, 12-8, 12-10, 17-13, 20-15, 26-22, 26-29, 29-31. Au marcat: Neagu, 10 (7 in prima repriza, 3 in a doua), Bradeanu, 6, Manea, 4, Ardean-Elisei, 4 (toate in prima parte), Nechita, 3 (in aceeasi situatie), Marin, 1 si Buceschi, 1. Wojtas, 9, Grzyb, 7 si Kulwinska, 6 ne-au inscris cele mai multe goluri.
Franta a intrecut Japonia cu 27-19 (12-9), Germania a facut instructie cu Angola, scor 29-21 (13-10), iar Danemarca a invins cu sansa Muntenegru, 22-21, dupa ce la pauza echipa surorilor Bulatovic, care au punctat de zece ori, conducea cu…17-11!

Ultimele partide din optimi se disputa luni seara: Brazilia-Olanda, Serbia-Coreea de Sud, la Belgrad, Ungaria-Spania si Norvegia-Cehia, la Novi Sad. Conform noului regulament al IHF, formatiile invinse in faza optimilor de finala parasesc competitia. In schimb, cele care vor fi pe locurile 17-24 continua competitia la Nis, in President Cup. Unde s-au inregistrat rezultatele: Algeria-Republica Dominicana 29-24, Paraguay-Australia 23-21, Tunisia-Argentina-27-21 si China-Congo 23-21. Urmeaza jocurile: Algeria-Paraguay, Tunisia-China, Australia-Republica Dominicana, Congo-Argentina.’

Sursa foto: ihf.info