EXCLUSIV / Costica Buceschi nu gaseste explicatii pentru caderea elevelor lui Tadici in meciul cu Polonia!

buceschiRomania a pierdut in optimile de finala ale CM de handbal din Serbia in fata Poloniei, dupa ce la pauza avea un avans de patru goluri. Pe final insa, romancele au cazut inexplicabil, avand o perioada de 9 minute in care nu au reusit niciun gol. Antrenorul echipei HCM Baia Mare, Costica Buceschi nu isi poate explica aceasta cadere a fetelor antrenate de Gheorghe Tadici.

Am trait pe viu meciul, pentru ca am fost in tribune. A fost pacat pentru cele 11 minute fara gol, pentru ca per toal am jucat foarte bine. Au avut o cadere fizica, psihica, nu pot sa-mi explic. Am jucat bine spre foarte bine in a doua repriza. Am avut 25-20, am inchis jocul lor, dupa care poate au fost prea sigure pe ele, nu gasesc explicatii.

Polonia a fost o echipa organizata care a speculat greselile noatre. Ele nu cred ca au crezut ca vor castiga acest meci. Au jucat sa fie cat mai aproape de noi si cand s-a ivit ocazia au trecut in avantaj.

La fete se vede lipsa jocurilor importante, pentru ca foarte putine au jocuri la nivel inalt, iar la turnee importante se simte. Acolo trebuie sa sti sa getionezi fiecare minge, sa joci la rezultat. Am trait acest lucru si la meciurile din Liga Campionilor ale echipei mele. Aceasta este una din problemele handbalului feminin.

Important este sa remarcam ca Romania este in progres, inc restere. Material este. Important este sa se lucreze bine. Toata lumea a spus ca avem potential sa ajungem acolo sus, unde am fost anii trecuti”, a spus tehnicanul baimarencelor la Sport Total FM.

Sursa foto: sportulsalajean.ro

Postat în Handbal

1. Anton spune:

3-4: Gafă incredibilă a Adei Nechita! Extrema interceptează, dar pasează la adversar, ia Polonia face repede 4-3!
    20-17: Nechita ratează o pasă, iar Grzyb înscrie încă o dată pe contraatac.

26-24: Contraatac al Adei Nechita, care bate mingea prost. Pe faza a doua, polonezele revin şi marchează prin Grzyb! 26-24 cu nouă minute rămase de joc!

Min.28: Greseala Parvut si gol Wojtas de la 12 metri, 13-16.

2. Anton spune:

Daca era inspirat antrenorul Tadici s-o schimbe pe Ada Nechita in repriza a doua cu extrema Chiper se evitau cele trei greseli majore si echipa Romaniei era calificata in sferturi. La experienta Adei nu se admit asemenea greseli care au costat echipa calificarea. Au gresit si celelalte sportive, dar unele din ele erau la primul; Campionat mondial.