Hochei pe gheata – Liga MOL / Corona Brasov castiga pe terenul echipei HSC Miercurea Ciuc!

hochei-coronaEchipa Corona ASC Corona Brasov a triumfat in deplasare, 3-2 cu HSC Miercurea Ciuc, reusind a patra victorie din sapte meciuri ale reprezentantelor tarii noastre in Liga MOL. Succes care a propulsat-o pe pozitia 4, ciucanii cazand pe locul 5.

Prima repriza a apartinut formatiei gazda, care a inscris prin Szocs in minutul 11. Urmatoarele doua au fost dominate de oaspeti. Acestia s-au impus cu 2-1, in repriza secunda, in urma golurilor reusite de Becze, 33 si Virag, 37, Mastaleriu marcand pentru ciucani si cu 1-0 in ultima. Finlandezul Hietamaki a punctat in minutul 45, stabilind scorul final.

Intr-un alt meci desfasurat sambata seara la Budapesta, Dab Docler a castigat cu 2-1, dupa prelungiri, cu Miskolci, golul victoriei fiind opera lui Somogyi in minutul 63.

Urmeaza o pauza de doua saptamani. Formatiile romanesti vor juca pe 29 si 30 decembrie, in arenele proprii, cu UTE Budapesta si Dab Docler Budapesta. Primele partide vor fi: Ciuc-UTE si Corona-Dab, urmate de Ciuc-Dab si Corona-UTE.

sursa foto: e-stireazilei.ro