Presa din Ungaria despre infrangerea in fata Romaniei de la Campionatul Mondial de Handbal!

ardeanRomania a obtinut o victorie mare in grupa D a turneului final din Serbia, castigand cu 21-17 in fata Ungariei. Maghiarele au inceput bine partida si au condus la pauza cu 10-8. Repriza a doua a inceput tot cu unguroaicele la carma pana in minutul 44, cand Ada Nechita a adus egalarea. A fost momentul in care Romania a preluat initiativa si nu a mai cedat-o pana la final.

Presa din tara vecina a comentat infrangerea si o remarca pe portarita Paula Ungureanu, cea care a facut minuni intre buturile nationalei.

„Ungaria a fost invinsa de Romania dupa o repriza secunda slaba. Atmosfera a fost ca la meciul de fotbal din octombrie, insa de aceasta data cu fanii nostri in superioritate numerica. Diferenta a fost facuta de portarita Ungureanu care a aparat fenomenal pe final si Romania s-a detasat pe tabela. E prima infrangere pentru nationala noastra, care trebuie acum sa invinga Germania„, scrie presa din Ungaria.