Mondialele feminine din Serbia / Spania, Polonia, Angola, posibile adversare in optimi pentru Romania

handbalVictoria impotriva Ungariei, 21-17 (8-10), a dus la un schimb de locuri intre cele doua reprezentative in grupa D a Mondialelor de handbal feminin din Serbia.

De pe pozitia a doua, nationala noastra asteapta confruntarea de vineri seara dintre lidera Germania si Ungaria, dar si rezultatele din grupa C, pentru a-si afla adversara din optimi. Care ar putea fi Spania, Polonia sau Angola.

Meciul de ieri a fost o disputa a nervilor, elevele lui Tadici dovedindu-se mai calculate la acest capitol, dar si la altele. Cu o defensiva foarte bine pusa la punct, handbalistele noastre, conduse multa vreme pe tabela de marcaj, au egalat la 6, in minutul 23, prin Manea si la 14 minute dupa pauza, prin Neagu, dupa care n-au mai cedat conducerea. Succesul la patru goluri diferenta, le permite sa abordeze in liniste ultimul meci din grupa cu Cehia, programat dupa duelul germano-ungar, in acelasi timp cu partida Norvegia-Polonia din grupa C. Au marcat pentru echipa noastra: Neagu, 4, Ardean-Elisei, 3, Bradeanu, 3, Nechita, 2, Marin, 2, Manea, 2, Chiper, 2, la debut, Buceschi, 2 si Tacalie. De retinut si procentul de 41% al mingilor aparate de Ungureanu.

Lidera grupei, Germania, si-a pastrat pozitia, dupa 26-20 cu Tunisia si are nevoie de un egal sau de o infrangere la doua goluri pentru a se mentine in frunte. Cehia a ramas pe locul 4, in urma victoriei cu 28-24 in fata Tunisiei.

Rezultatele din grupa C: Spania-Paraguay 29-9, Polonia-Argentina 21-17 si Norvegia-Angola 25-21. Conduce Norvegia, 8 puncte, urmata de Polonia, 6, Spania, 6, Angola, 4 etc.

Sursa foto: fanatik.ro