Cat ghinion! Trei echipe au terminat grupa cu 12 puncte, dar numai doua au mers in optimi, in vreme ce o alta merge mai departe cu numai 6 puncte!

Higuain-Napoli-plangeCea mai echilibrata grupa din acest sezon al Ligii Campionilor s-a dovedit a fi cea in care s-au duelat Napoli, Borussia, Arsenal si Marseille. Aceasta avea sa ofere cel mai dramatic final din intreaga istorie a competitiei.

Inaintea ultimei etape, Arsenal conducea grupa cu 12 puncte, Borussia era pe 2, cu 9 puncte, iar Napoli pe 3, cu acelasi numar de puncte, dar un golaveraj inferior.

Cu cateva minute inainte de finalul partidelor, finalista din editia trecuta a competitiei se afla la egalitate, la 1-1, Marseille, iar Napoli conducea pe Arsenal cu 1-0, pe „San Paulo”, rezultate in urma carora Arsenal si Napoli mergeau mai departe, iar Borussia continua in Liga Europa.

Numai ca, in minutul 87 al partidei din Franta, Grosskreutz a inscris pentru 2-1, stabilind și scorul final al meciului, iar Napoli majora scorul in fata „tunarilor”, insuficient, intrucat trebuia sa bată la o diferenta de minimum 3 goluri pentru a se califica in faza urmatoare, chiar in dauna londonezilor.

Astfel, Napoli a devenit prima echipa din istoria UEFA Champions League care rateaza calificarea in optimile de finala cu 12 puncte acumulate in faza grupelor, de cand se califica doua echipe din fiecare grupa!

austria-vienaTot ca un record, Zenit a devenit prima echipa din istoria competitiei care s-a calificat in optimile de finala cu doar 6 puncte (o singura victorie), dupa sase partide. Totodata, Austria Viena a inregistrat prima sa victorie in UCL din istoria clubului, egaland totodată cea mai categorica victorie a unei echipe austriece in Liga Campionilor: 3-0, Sturm Graz-Galatasaray, pe 30 septembrie 2000.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,