Mondialele feminine din Serbia / Nationala tarii gazda pierde in fata Braziliei! Norvegia trece la scor de Paraguay

handbalMarea surpriza a celei de-a treia etape a grupelor Mondialelor din Serbia s-a produs in grupa B, unde reprezentativa tarii gazda a fost invinsa de Brazilia, la doua goluri diferenta, 23-25. Nationala din patria cafelei este la egalitate de puncte, 6, cu Danemarca (38-20 cu Algeria), urmate de Serbia, 4 si Japonia, 2, dupa victoria cu 33-37 in fata Chinei. Joi e programat derby-ul Serbia-Danemarca.

Grupa D, din care face parte si Romania, are tot doua formatii cu punctaj maxim, Ungaria, 39-15 cu Australia si Germania, 26-23 cu echipa noastra. Elevele lui Gheorghe Tadici n-au condus nici o singura data pe tabela de
marcaj, germancele, cu Muller intr-o seara deosebita, autoare a 11 goluri, obtinand o victorie fara dubii. Ilustrata si de momentul cand a avut sase lungimi avans, 21-15 in minutul 44, dar si de acela cand a revenit destul de repede, dupa ce adversarele se apropiasera la doua goluri, 21-23, cu sapte minute inainte de final. Evolutii departe de valoarea jucatoarelor noastre, din randul carora le-am remarcat doar pe Nechita, autoare a patru goluri, Ciuciulete si Perianu, trei. Desi a inscris de patru ori in cele 43 de minute cat a jucat, apreciem ca a fost prea putin pentru Neagu. Nu putem omite cele sase ratari ale loviturilor de la 7 metri, din totalul de zece.

Romania ramane cu 4 puncte, cu doua mai multe decat Cehia, care a invins Tunisia cu 28-24 si va juca joi o partida decisiva impotriva Ungariei. Un succes ar permite echipei noastre sa lupte pentru evitarea locului al treilea, care ne-ar aduce ca adversara in optimi Spania.

Rezultate din celelalte grupe: C. Norvegia-Paraguay 37-18, Spania-Argentina 25-19, Polonia-Angola 32-23; A. Muntenegru-Republica Dominicana 33-19, Franta-Olanda 23-19, Coreea de Sud-Congo 34-20. Conduc
Norvegia, 6 puncte, respectiv Muntenegru si Franta, 6. Joi are loc si confruntarea dintre ocupantele primelor doua pozitii ale grupei A.

Sursa foto: ihf.info