FINAL / Chelsea – Steaua 1-0. Georgievski, omul de (auto)gol al londonezilor. „Ros-albastrii” parasesc din Europa

che-steSteaua si-a luat „la revedere” de la sezonul curent al cupelor europene, parasind infranta scena dupa un meci in care Chelsea, desi nu a fortat decat in prima parte a meciului, nu a avut mari emotii cu detinatoarea titlului Ligii 1, prea slaba pentru a le da emotilor londonezilor.

Elevii lui Mourinho au luat cu asalt careul stelistilor imediat dupa fluierul de start si au pus presiune cat sa aiba din nou parte de un cadou din partea lui Georgievski, care a recidivat dupa autogolul marcat in partida tur, impingand mingea in propria plasa in minutul 10, aflat sub pressingul lui Demba Ba.

Golul pus pe tava de Georgievski a mai linistit ritmul atacurilor londoneze, care au preferat sa domoleasca tensiunea din teren, mai ales ca Steaua nu a putut miza decat pe optiunea suturilor de la distanta, prea slabe chiar si pentru veteranul de rezerva al „albastrilor” Schwarzer, debutand in Liga Campionilor, la varsta de 40 de ani.

In mitanul secund, partida a fost una animata, dar fazele pe poarta nu au abundat si nici nu au reusit sa mai adauge culoare unui meci in care Chelsea nu mai dorea sa forteze cu orice pret. Desi Reghecampf a aruncat in lupta o echipa experimentala, extrem de ofensiva, tactica nu a dat roadele scontate, dovada ca primul si ultimul corner obtinut de „ros-albastri” s-a executat in minutul 90 al meciului.
Steaua paraseste, asadar, Liga Campionilor pe ultimul loc al Grupei E, cu cele 2 puncte obtinute din remizele cu FC Basel, elvetienii continuandu-si lupta in Liga Europa, dupa infrangerea suferita in ultimul meci al fazei cu Schalke, scor 0-2.