Bundesliga, etapa a 15-a / Bayern reuseste al 40-lea meci consecutiv in campionat fara sa cunoasca infrangerea!

bayern-cu-werder-7-0A fost o etapa mai mult decat interesanta, meciurile de la Stuttgart si Mönchengladbach cunoscand interesante rasturnari de scor, apoi a fost din nou Bayern in rolul principal, multipla campioana reusind al 40-lea meci in Bundesliga fara infrangere si administrand la acest mini-jubileu sapte goluri echipei din Bremen, obtinand astfel cea mai concludenta victorie din acest sezon.

Suferinta mare la Frankfurt, Hamburg, Hannover aceste orase traditionale in fotbal avand la aceasta ora echipe foarte slabe si performante total sub asteptarile numerosului public. Derbiul Dortmund – Leverkusen are drept consecinta imediata ramanera lui Dortmund pe loculal treilea la 10 puncte de lider fiind chiar ajunsa din urma de Mönchengladbach…

Prima victorie a gazdelor a fost amanta din nou. Nürnberg – Mainz 1-1 (1-0). Formatia “franca” se afla foarte aproape de o performanta unica: un tur de campionat fara nicio victorie, desi desfasurarea jocului lasa sa se intrevada un alt deznodamant. In meciul de vineri seara gazdele au inceput cu mult elan reusind sa inscrie prin Nilsson (6) care a reluat balonul cu capul in plasa, aparatorii oaspeti incurcandu-se intre ei. Toata prima repriza a fost controlata de Nürnberg dar ratarile s-au tinut lant. Dupa reluare oaspetii cu N.Müller si Okazaki foarte activi au dat tonul avand numeroase ocazii una dintre ele fiind finalizata de Okazaki (75) si nu a lipsit mult ca Mainz sa plece cu toate punctele.

Locul patru ramane in maini sigure. Mönchengladbach – Schalke 2-1 (2-1). Dupa un sfert de ora de joc se parea ca oaspetii sunt decisi sa joace o carte mare, la un fault clar asupra lui Boateng comis de Korb arbitru dictand pe drept penalti transformat de Farfan (17). Jocul suveran a durat insa putina vreme pentru ca Raffael (25) a egalat cu un sut plasat din afara careului. Putin mai tarziu, Höwedes a comis hent in careu, faza ramane discutabila, fiind eliminat, iar penaltiul transformat de Kruse (45). Cu un om in minus Schalke desi s-a straduit pana in final nu a avut decat putine sanse.

Fara Maxim “svabii” reusesc un reviriment neasteptat. Stuttgart – Hannover 4-2 (2-2). Poate cel mai interesant meci al etapei cu goluri multe si rasturnari de scor. Antrenorul Thomas Schneider a utilizat o echipa cu patru noutati, Alexandru Maxim ramanand tot timpul meciului pe banca de rezerve. Poate ca este o pauza binevenita acesta avand multe meciuri in picioare. Oaspetii s-au tinut cat de cat bine pana la 2-2 dupa care au cedat clar contabilizand a saptea infrangere consecutiva in deplasare. Au marcat: Harnik (13), Ibisevic (33), Traore (52), Rausch (84) pentru Stuttgart, Sobiech (27) si Sane (31) pentru Hannover.

Un joc la o poarta in care aproape fiecare al doilea sut a fost gol. Bremen – Bayern 0-7 (0-3). Acesta a fost jocul pe care “Pep” Guardiola si l-a dorit, adica nu numai posesia la infinit a balonului dar si o orientare taioasa pe poarta adversa cu finalizare. Bayern a fost in acest meci de nestavilit, Ribery, reintrat dupa accidentare, fiind in catalizator remarcabil, acesta marcand doua goluri si dand alte pase remarcabile. Au inscris: Lukimya (21, autogol), van Buyten (27), Ribery (38, 83), Mandzukic (60), Müller (69), Götze (90). Cateva cifre din caseta tehnica vorbesc de la sine: suturi: 6-17, cornere: 2-7, posesia mingii: 31-69 la suta.

Oaspetii au excelat prin putere de lupta si disciplina tactica. Hamburg – Augsburg 0-1 (0-1). Uneori am avut impresia ca Augsburg joaca acasa, atat de suverana si sigura a fost evolutia tinerei echipe antrenata de tanarul Markus Weinzierl (39). Ea a reusit dupa ceva mai mult de un sfert de ora sa obtina conducerea prin Bobadilla (18) pastrand avantajul pana in final. Cu totul altfel gazdele, lipsite de idei, creativitate, cu un joc adesea pasiv si fara ocazii de a marca.

Sub semnul luptei pentru evitarea retrogradarii. Frankfurt – Hoffenheim 1-2 (0-0). Nimic nu-i reuseste lui Eintracht care a inghitit din nou o pilula amara fiind depasita clar de echipa din Hoffenheim. Gazdele decimate de numeroase accidentari, cu modificari nedorite de la o etapa la alta, au actionat si de data aceasta dezlanat si cu un numar foarte mare de greseli si chiar daca al doilea gol al oaspetilor a survenit in urma unei pozitii de ofsaid infrangerea este meritata. Pauza de iarna trebuie sa fie un sfetnic bun altfel liga a doua o asteapta. Au marcat: Joselu (48), respectiv Schipplock (46) si Firmino (51).

Derbiul etapei onorat de ambele echipe. Dortmund – Leverkusen 0-1 (0-1). Cu “rana deschisa” inca de la infrangerea cu ManU, Bayer a jucat cu o mare risipa de energie atacandu-si adversarul in jumatatea de teren a acestuia, cautand disputele pentru balon si aparandu-se la nevoie cu strasnicie. BVB a fost vadit incomodata gresind adesea pasele, cum s-a intamplat si la gol. Gazdele au pierdut mingea in preajma careului propriu, Can a trimis la Castro a urmat pasa in adancime la Son (18) – in imaginea alaturata – si acesta a marcat cu toata opozitia disperata a lui Weidenfeller. Altfel statisticaprimei reprize a aratat un echilibru aproape desavarsit; suturi: 5-5, cornere: 1-2, posesia balonului: 50-50 la suta. Dupa pauza gazdele au dominat dar haotic, Leverkusen aparandu-se destul de exact, agresiv, chiar cu o anumita rautate eliminarea lui Donati in minutul 80 nefiind chiar intamplatoare. In ultimele minute a fost eliminat si Sokratis cu cartonas galben/rosu. Pana la urma insa oaspetii si-au aparat minimul avantaj castigand pe merit. BVB a pierdut meciul nu in apararea lipsita de o seama de titulari (Subotic, Hummels, Schmelzer) ci in atac unde a actionat cu mult sub posibilitati.