FINAL – Sferturile de finala ale Cupei Romaniei / Petrolul Ploiesti – FC Vaslui 4-2. „Lupii-galbeni” insfaca biletele catre semfinale, dupa un meci nerecomandat cardiacilor!

pet-vasPetrolul s-a calificat in penultima faza a Cupei Romaniei dupa un meci fantastic cu FC Vaslui, in care elevii lui Cosmin Contra s-au impus dupa reprizele de prelungiri cu scorul de 4-2, desi in minutul 92 al meciului, vasluienii conduceau cu 2-1.

In ciuda unui start de meci in forta al gazdelor, sustinuti frenetic de tribunele stadionului „Ilie Oana”, scorul a fost deschis de oaspeti in minutul 27, prin Celeban, intr-una din putinele faze ofensive reusite de vasluieni pana la acel moment.

Zece minute mai tarziu, Fernandez aduce egalarea, insa formatia lui Liviu Ciobotariu a revenit la conducere in minutul 70, cand Celeban a „recidivat”.

In ultimele momente de joc, Petrolul a luat cu asalt poarta lui Cerniauskas si eforturiole „gazarilor” au dat roade, Hoban reaprinzand speranta unei calificari in semifinale cu un gol marcat in chiar ultimul minut suplimentar.

Reprizele de prelungiri aveau sa schiimbe insa radical parcursul meciului. Primul sfert de ora a apartinut in totalitate gazdelor, Hoban si Romario inscriind in minutele 98, respectiv 103.

Lovitura primita de vasluieni s-a dovedit a fi una demoralizatoare, astfel ca in a doua parte a prelungirilor, Petrolul si-a permis sa faca un joc de posesie si sa conserve un rezultat ce-i apropie de al doilea trofeu consecutiv obtinut in Cupa Romaniei.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

PETROLUL: Bornescu – Alcenat, Benca, Geraldo, Guilherme – Hoban, De Lucas – Fernandez, Albin, Teixeira – Hamza

VASLUI:  Cerniauskas – Celeban, Prahic, Cordos, Muscat – Madson, Caue – Salageanu, Sanmartean, Antal – Temwanjera