Bundesliga, etapa a 14-a / Interes neschimbat cu 400 000 de spectatori pe stadioane!

bundesliga-frumosFinal intens in Germania, inca trei etape de campionat, una de cupa, meciuri oficiale in competitiile europene pentru sase echipe, asa ca pana sa vina… Mos Craciun mai sunt unele eforturi de sustinut. In aceasta a 14-a etapa au cazut 25 de goluri, au fost acordate 8 penaltiuri, 27 cartonase galbene, s-a dictat o eliminare cu cartonas rosu/galben, iar la meciuri au asistat aproape 400 de mii de spectatori.

„Svabii” au manifestat deficiente in toate compartimentele. Schalke – Stuttgart 3-0 (1-0). Dupa cateva evolutii bune, echipa din Stuttgart manifesta slabiciuni si acuza probleme in toate compartimentele. Desi in cea mai buna alcatuire apararea este usor depasita, iar jucatorii din ofensiva nu mai realizeaza nici pe departe ocaziile favorabile ca in alte partide anterioare. Dupa golurile lui Farfan (34, 47, din penalti) “svabii” au cazut complet replica lor fiind tot mai palida. Ultimul gol inscris de Jones (79) a determinat un scor sever si a cimentat ambitiile echipei in albastru de a ataca locul al patrulea din clasament la concurenta cu Mönchengladbach si Wolfsburg.

Fara cinci titluari Eintracht incapabila de o replica pe masura. Hannover – Frankfurt 2-0(1-0).Disputa a doua echipe in mare suferinta, Hannover nu a mai castigat de sapte etape, iar Frankfurt chiar de opt. De fiecare parte absente datorate accidentarilor: Felipe, Stindl, Ya Konan respectiv Meier, Aigner, Anderson, Russ, Rode, acestia din urma toti titulari. Echipa care a depasit mai repede aceasta situatie a fost gazda care a atacat sustinut din primele minute obtinand mai multe cornere si lovituri libere carora apararea lui Eintracht le-a facut fata cu greu. La o centrare a lui Prib, trecut mult prea usor de Zambrano, intreaga aparare a oaspetilor a facut… pauza si Diouf (25) – in imaginea alaturata – a trimis mingea cu capul in poarta de la numai 4-5 metri. Trei minute mai tarziu a marcat Sobiech dar golul a fost anulat la semnalizarea foarte tarzie a arbitrului asistent care a vazut un ofsaid. In min. 57 Frankfurt a ramas in inferioritate numerica prin eliminarea cu galben-rosu a lui Lanig, o decizie aspra, ceea ce a micsorat si mai mult sansele de revenire ale echipei oaspete. Jocul s-a decis la jumatatea reprizei secunde cand Huszti (67) a transformat exact o lovitura libera de la 17 metri, acordata gratuit. In faza precedenta Schwegler a fost trantit in careu de Sakai, arbitrul insa a refuzat penaltiul care s-ar fi cuvenit. Cert este ca asa cum joaca Eintracht este o candidata la retrogradare.

O singura actiune reusita aduce victoria. Mönchengladbach – Freiburg 1-0 (0-0). Borussia s-a aratat in acest sezon o adevarata forta pe teren propriu, in timp de oaspetii au anuntat nu mai putin de cinci absente: Hedenstad, Mujda, Schmid, Schuster, Terrazzino avand in context o misiune foarte grea. Borussia a avut mari probleme in a-si face jocul, oaspetii aparandu-se exact, angajandu-se consecvent in duelurile pentru balon si cautand ofensiva ori de cate ori s-a ivit prilejul. Partida a pastrat aceeasi tenta de echilibru pana cand gazdele au “desenat” cea mai buna actiune a serii. Herrmann l-a deschis in adancime pe Wendt, a urmat o centrare paralela cu linia portii la marginea careului mic si Raffael (63) a reluat mingea fara probleme in poarta. O actiune care avalorat 3 puncte.

Sambata s-au disputat majoritatea meciurilor etapei

Cinci meciuri sambata dupa-masa incheiate cu rezultate scontate. Prefatam in avancronica de vineri echilibrul care domina meciurile de la Sinsheim si Berlin si intradevar cele doua s-au incheiat nedecis. Primul cu o ploaie de goluri celalalt fara niciun punct. Interesant, la Sinsheim ca si la Mainz se prefigura un record de penaltiuri, dar cele patru lovituri de la 11 metri acordate intr-un meci Dortmund-Mönchengladbach in anul 1965 nu au fost depasite nici de data aceasta.

Oaspetii mult mai aproape de victorie. Wolfsburg – Hamburg 1-1 (1-1). Un meci neobisnuit. Pe fondul unui joc destul de echilibrat oaspetii au luat conducerea Calhanoglu (20) marcand dintr-o lovitura libera de la circa 35 metri. Portarul Benaglio prea in fata a calculat gresit traectoria balonului, acesta a lovit bara transversala cazand in poarta. Gazdele au egalat prin Rodriguez (31) care a transformat sigur un penalti acordat in urma unui fault comis de Westermann asupra lui Caligiuri. Apoi mai mult initiativa gazdelor, fara mari ocazii insa, pana in minutul 70. De aici incolo pe teren a existat o singura echipa adica cea oaspete care a dominat categoric ratand o jumatate de duzina de ocazii prin Lasogga, Ilicevic, Calhanoglu formatia gazda KO in picioare aparandu-se cu disperare fiind salvata de fluerul final.

Victorie la pas fara eforturi deosebite. Bayern – Braunschweig 2-0 (2-0). Gazdele s-au instalat de la inceput in jumatatea de teren a oaspetilor dominand categoric, posesia balonului 73-27 la suta si suturile 11-0 ilustrand cum s-au desfasurat lucrurile. Robben (2) a deschis scorul trimitand balonul cu capul in poarta dupa ce acesta revenise din bara dupa sutul aceluiasi jucator. Olandezul si-a dorit un hattrick si a fost aproape de a-l obtine dupa ce in minutul 30 el a majorat scorul cu un sut perfect cu stangul din marginea careului. Oaspetii postati in trei linii de aparare au cautat doar limitarea scorului. Dupa pauza insa Braunschweig si-a schimbat maniera de joc a cautat si s-a angajat in duelurile pentru balon, a aratat mai multa risipa de energie avand chiar si o ocazie de a marca, mingea sutata de Kumbela nimerind bara transversala. Totusi, o victorie sigura a multiplei campioane care a facut decat atat cat a fost necesar.

Oaspetii si pe mai departe in cautarea primei victorii. Leverkusen –  Nürnberg 3-0 (1-0). Povara celor cinci goluri primite in meciul cu ManU si-a pus clar amprenta asupra jocului, oaspetii fiind in prima jumatate de ora chiar mai buni. O cursa reusita a lui Castro pe aripa stanga urmata de o centrare precisa in fata lui Son (36) si un sut plasat la coltul de sus al acestuia au facut ca prima repriza sa mai iasa din anonimatul in care se afla. Imediat dupa inceperea reprizei secunde, Kiessling (47) servit de Hegeler a marcat din mijlocul careului, iar Son (76) a finalizat scorul de forfait la pasa aceluiasi Castro.

O victorie risipita in ultimul minut. Hoffenheim – Bremen 4-4 (2-2). Un joc cu o desfasurare cel putin ciudata. Dupa numai 18 minute gazdele au condus cu 2-0 prin doua penaltiuri executate impecabil ca intodeauna de Salihovic (12, 18) la faulturi comise asupra lui Volland si Polanski. In finalul reprizei penalti si la poarta cealalta si transformare sigura de catre Hunt (44) la hentul in careu comis de Schipplock. Dupa numai 60 de secunde Hunt a scapat pe dreapta si centrarea acestuia l-a gasit complet nemarcat pe Elia (45) care a egalat, poate nemeritat dupa desfasurarea jocului, dar acest lucru de regula intereseaza prea putin. Dupa pauza in numai cinci minute Volland (49) si Herdling (54) pareau sa cimenteze un succes al gazdelor, dar Bremen a revenit reducand din handicap prin Petersen (59) si egaland prin Bargfrede (90), de retinut ca cei doi marcatori au revenit in echipa lor dupa lungi indisponibilitati.

Doua lovituri de pedeapsa decid invingatoarea. Mainz – Dortmund 1-3 (0-0). Multe promisiuni si putine impliniri, aceasta poate fi rezumatul primei reprize, altfel echilibrate (posesie 47-53, suturi 6-7, cornere 4-49) dar in ansamblu modeste si fara faze care sa fi ridicat tribunele in picioare. Dupa pauza oaspetii au dat tonul si au deschis scorul dintr-o lovitura libera de la 17 metri, Aubameyang (70) expediind mingea spectaculos la paianjen. A egalat dupa catreva minute Choupo-Moting (74) din penalti in urma unui fault comis de Piszczek asupra lui Malli. Bucurie de scurta durata pentru ca oaspetii au primit penalti, Soto oprind cu mana mingea care se indrepta spre poarta goala, cartonas rosu si penalti. Lewandowski (79) a transformat sigur. In final inca un penalti pentru oaspeti, de data aceasta absolut gratuit dar Lewandowski (90) – in fotografie –  nu a fost impresionat si a marcat din nou.

Cum e vorba: un meci nul din toate punctele de vedere. Hertha – Augsburg 0-0. Cel mai modest joc al zilei, cu o usoara superioritate a gazdelor, intr-un stadion plin doar pe jumatate, cei ramasi acasa pierzand daca se poate spune asa prea putin sau chiar nimic. Cele doua revelatii ale inceptului de campionat par sa bata pasul pe loc. Gazdele s-au aratat nedreptatite de rezultat dar nu au putut azi mai mult in timp ce pentru oaspeti punctul este mai mult decat indestulator.