Polo – Turneul 1-4, de la Oradea / Steaua, egal cu campioana, Sportul intrece la scor pe Dinamo!

water-poloUltima zi a primului turneu al grupei 1-4 din cadrul Superligii Nationale de polo s-a incheiat duminica la bazinul olimpic din capitala judetului Bihor. Campioana ultimelor sapte editii a fost tinuta in sah de Steaua, scor final 7-7, iar Sportul Studentesc, pentru intaia oara in cvartetul fruntas, a invins pe Dinamo cu 12-6.

CSM Digi Oradea a castigat primul sfert cu 2-1, le-a pierdut pe urmatoarele doua, 1-3, 1-2, impunandu-se in ultimul, 2-1. Steaua, care a condus cu 6-4 si 7-5, a fost la un singur minut de o mare victorie, Dunca restabilind egalitatea in extremis. Este al doilea egal obtinut de elevii lui Ionut Angelescu, dupa 5-5 in bazinul propriu. Oradenii raman lideri cu 47 puncte, urmati de stelisti, 38.

In celalalt meci, Sportul Studentesc a trecut de Dinamo la sase goluri, 12-6, dupa ce la pauza tabela indica 4-2. Radoi si Georgescu au fost principalii marcatori, cu cate trei reusite.  Formatia pregatita de Eugen Georgescu are sase puncte inaintea dinamovistilor lui Viorel Rus si patru fata de Steaua. Al doilea turneu se va desfasura la bazinul Floreasca, in perioada 20-22 decembrie.