Handbal / Romania infrunta Franta la ea acasa, in finala turneului de la Paris!

handbal_romaniaReprezentativele feminine ale tarii noastre si „cocosului galic” au castigat meciurile de la Paris impotriva Japoniei si Tunisiei, urmand sa joace duminica seara pentru desemnarea invingatoarei turneului. Ambii antrenori si-au testat toate jucatoarele pentru definitivarea celor 16 care vor merge de la finele saptamanii viitoare la turneul final al Mondialelor din Serbia.

Handbalistele pregatite de Gheorghe Tadici s-au impus la cinci goluri, 23-18, dupa ce conduceau la pauza cu numai doua goluri. Niponele au condus cu 3-0, romancele au ripostat, marcand de sase ori consecutiv, echilibrul mentinandu-se pana aproape de minutul 40. Diferenta de cinci lungimi, 16-11, consemnata cu 18 minute inainte de final, avea sa se mentina pana la sfarsit.

Au marcat: Ardean 5, Marin 5, Perianu 3, Chiper 2, Ciuciulete 2, Nechita 2, Neagu 1, Dinca 1, Bradeanu 1, Manea 1. Au mai jucat: Ungureanu, Dedu, in poarta, Pirvut, Pintea si Tacalie.

In celalalt meci, Franta a castigat cu acelasi scor, 23-18. Tehnicianul nostru a urmarit cu atentie prestatiile tunisiencelor, pe care le vor intalni in prima partida a grupei de la Novi Sad.

sursa foto: sport.bzi.ro