Primul turneu 1-4, la Oradea. Steaua castiga la limita traditionalul derby cu Dinamo!

poloSteaua a invins pe Dinamo cu 10-9, la Oradea, in meciul inaugural al primului turneu pentru locurile 1-4 din Superliga Nationala. Pe reprize a fost 2-0, 3-6, 4-0 si 1-3. Se poate spune ca partida a retinut atentia spectatorilor neutri veniti la bazinul olimpic din Oradea, care au urmarit un joc agreabil, cu rasturnari de situatii.

De la 2-0 pentru elevii fostului rapidist Ionut Angelescu s-a ajuns la 6-5 pentru poloistii antrenati de Viorel Rus, care s-a aflat si el cu ani in urma pe banca tehnica a echipei Steaua. A urmat 9-6 in favoarea stelistilor, care au avut emotii, dupa ce scorul a devenit 9-8. Teohari avea sa inscrie al doilea gol al sau, aducand victoria formatiei din bulevardul Ghencea. Au mai inscris: Gospodinov 3, Barbaric 2, Popescu 1, Cristescu 1, Nastran 1, respectiv Matei 4, Iosep 2, Vranceanu 1, George si Andrei Georgescu, 1.

Urmatoarea partida, CSM Digi Oradea-Sportul Studentesc, s-a transformat, pe parcursul celor 32 de minute de joc efectiv, intr-o intalnire cu o invingatoare detasata, 14-5 in favoarea bihorenilor. Meritorie prezenta in premiera a echipei bucurestene in careul de asi. Ce e drept, cu cativa jucatori valorosi, ca portarul Bertini Nenciu, Edward Andrei, Iulian Radoi, Catalin Stan, ultimii doi, componenti ai actualei nationale, plus experimentatul antrenor Eugen Georgescu.