FINAL / FC Viitorul – Otelul Galati 4-3. Spectacol total la Voluntari! „Pustii” lui Hagi pe punctul de a pierde o victorie ca asigurata la pauza

vii-oteViitorul a obtinut impotriva Otelului poate cea mai frumoasa victorie a echipei in acest sezon. Elevii lui Bogdan Arges Vintila au marcat de patru ori in poarta galatenilor pana la pauza, dar in mitanul secund „otelarii” au fost cei care au modificat tabela de marcaj,  insa nu de suficiente ori pentru a putea repara prestatia dezastruoasa din primele 45 de minute ale jocului.

Pe o ceata infernala ce ameninta chiar disputarea jocului, Viitorul nu s-a lasat intimidata de prestigiul Otelului si s-a aruncat cu entuziasm in joc inca de la fluierul de start.

Scorul a fost deschis rapid, in minutul 7, din sutul lui Mitrea din faza fixa, balonul fiind deviat de galateni in proprie poarta.  In minutul 20, Axente si-a trecut si el numele pe tabela de marcaj, petnru ca peste doar doua minute, Viitorul sa aplice o lovitura destabilizatoare Otelului, prin „dubla” aceluiasi Axente. Ca si cum nu ar fi fost suficienta corectia aplicata oaspetilor, „pustii” lui Hagi au mai marcat odata inainte de pauza, de data aceasta Mitrea fiind cel care a reusit sa repete performanta.

In repriza a doua, gazdele nu au mai forta, fapt ce a permis Otelului sa se instaleze in jumatatea adversa. Abia in minutul 74, Henrique a reusit sa reduca diferenta, pentru ca Sipovic sa reinvie sperantele intr-un rezultat pozitiv, dupa doar patru minute.

Cu doar cateva momente inaintea fluierului final, Viitorul le-a facut un cadou sarcastic galatenilor, dupa ce Bejan a inscris in prropria-i poarta cu o executie demna de „Cascadorii rasului”. Clipele ramase din joc au fost nsa prea putine pentru ca Ewald Lienen sa poata obtine primele sale puncte in Liga 1.