EXCLUSIV / Victoria contradictorie a Viitorului l-a minunat pe Zoltan Iasko: „Am dat sase goluri in tot acest sezon si azi am dat patru”

iaskoViitorul pare ca vrea sa incheie anul intr-un tonus excelent, spulberand Otelul in prima repriza a meciului disputat, sambata, in cadrul etape ai XV-a. Dupa ce au condus cu 4-0 dupa prima repriza, „otelarii” au revenit in mitanul secund si s-au apropiat in prelungirilepartidei la un singur gol de remiza, „pustii” lui Hagi obtinant cu ceva emotii cele trei puncte pe care le considerau deja castigate la pauza.

Unul dintre cei care au pus umarul la constructia Academiei „Gica Hagi”, Zoltan Iasko se declara si el surprins de contrastul sever din jocul echipei pe care o reprezinta in cele doua reprize disputate contra Otelului.

„Nu stiu ce s-a intamplat azi (sambata, n.r.) ca am luat trei goluri, de la 4-0. Pana acum am dat sase goluri in acest sezon si azi am dat patru. Ca si joc am mai facut cel putin reprize bune. Sa stiti ca in unele momente aceasta echipa practica un fotbal chiar bun, dar rezultatele nu ne ingaduie sa spunem ca jucam bine.

Stateam in tribuna si nu-mi venea sa cred. Este incredibil sa faci o repriza buna. Dar din pacate, daca nu inscriem, in repriza a doua am avut o problema s-a intamplat ceva. Pe ceata asta nici nu am vazut golul lui Axente la coltul scurt. Mi-a fost si teama ca se va amana meciul.

Am depins de rezultatul acesta. Va dati seama ce se intampla daca pierdeam si azi, sansele noastre ar fi ramas foarte mici. Si asa sansele noastre nu sunt foarte mari, dar macar pastram sperantele pana in ultima etapa.

I-am pierdut insa pe Iancu, Chitu, Alibec, cei care au dus greul sezonului trecut si principalii marcatori. Acum am luat un Balut, care a jucat numai la nivel de Liga 2, dar creste. Mai este Gavra si Axente, care are o experienta mai mare decat cei doi pe care i-am mai amintit, cu toate ca el in ultima perioada a avut randamentul mai scazut. La el problemele fizice s-au vazut, dar azi toti baietii au avut o prima repriza senzationala”, a declarat Zoltan Iasko in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Liga de weekend”.

In ciuda unei victorii memorabile in fata Otelului, Viitorul ramane cu „ghilotina” retrogradarii deasupra capului, oficialul formatiei mutate la Voluntari privind cu necaz la parcursul bun al nou-promovatelor.

„Marti avem iar meci de cupa, duminica, meci extrem de important la Piatra Neamt, din acest motiv a fost si Benzar schimbat, iar aceste lucruri cred ca au contat. Nu ca Dica nu ar fi un jucator de experienta, dar a fost pus varf, unde nu da cel mai mare randament.

Anul acesta au surprins echipele care au promovat, cel putin la inceput de campionat, in care au strans suficiente puncte pentru a sta linistite, in timp ce noi, U Cluj si Galatiul suntem acolo jos”, a precizat  Zoltan Iasko, contrariat de decizia LPF-ului de a prelungi programul competitional pana in preajma sarbatorilor de iarna.

„Din pacate nu stiu de ce liga a tinut sa se joace neaparat aceste meciuri. Am inteles programarea a faost facuta inainte, dar avand in vedere ca nu mai suntem acolo (la Campionatele Mondiale, n.r.) eu zic ca s-a luat o decizie gresita pentru ca sunt riscuri foarte mari ca jucatorii sa se accidenteze, chiar si la antrenamente. Nu este vorba ca nu suntem in forma, pur si simplu ne gandim la jucatori si asa este normal”, a incheiat Zoltan Iasko.