Biatlon – Cupa Mondiala / Victoria cu numarul 25 pentru Martin Fourcade! Puchianu si Faur, departe de locurile care ofera puncte

Martin+FourcadeProba individuala de la Oestersund, care a inaugurat sezonul masculin al Cupei Mondiale de biatlon, s-a incheiat cu victoria francezului Martin Fourcade, cu 50:10,9, care a incheiat cei 20 de kilometri fara greseli in poligon. Podiumul a fost completat de austriecii Simon Eder, 52:17,8 si Daniel Mesotisch, 52:31,1. Cornel Puchianu, sapte tinte nelovite, a ocupat locul 85, iar Remus Faur, patru, 87.

Ambitionat de ratarea din proba de stafeta mixta, dublul castigator al ultimelor editii din Cupa Mondiala, a luat cursa pe cont propriu, castigand neasteptat de lejer. Conationalul Philippe Le Guelec a fost al patrulea, germanul Daniel Boehm, al cincilea, iar italianul Lukas Hofer, al saselea. Au urmat doi biatlonisti cu acelasi timp, 52:53,8, cehul Ondrej Moravec si italianul Christian de Lorenzi. Simon Fourcade, fratele mai mare al lui Martin, a fost al 12-lea.

Puchianu si Faur s-au clasat de locul 40, ultimul care oferea puncte pentru calificarea la Jocurile Olimpice de Iarna din luna februarie. Poate vor reusi mai mult la urmatoarele concursuri, sprint 10 kilometri, sambata si urmarire, 12,5 kilometri, duminica.