Baschet – EuroCup / CSU Asesoft Ploiesti pierde la doua cosuri in Turcia

asesoftIn etapa a saptea din grupa E a EuroCup CSU Asesoft Ploiesti a evoluat in sala din Izmir impotriva ocupantei locului secund, Pinar Harsiyaka, de care avea sa fie invinsa destul de greu, 87-91 (39-46).

Singura echipa din tara noastra prezenta in a doua competitie a baschetului european a avut un prim sfert slab, 18-28, dupa care a recuperat diferenta, egaland la 64 la finele celui de-al treilea. Ultimul sfert, extrem de spectaculos i-a avut in prim-plan pe americanul Dixon, cosgeterul partidei, 28, de la gazde si pe americanul oaspetilor, Lee, 24. Pinar s-a desprins spre final, pe fondul ratarilor jucatorilor lui Vladimir Arnautovic. De la care am mai remarcat prestatiile lui Marshall, 16, Dunn, 12, Zekovic, 12 si Mohammed, 10. Nu si ale lui Tica, doar 3 puncte si Burlacu, 2.

In celelalte meciuri s-au inregistrat rezultatele: Himki Regiunea Moscova-Lukoil Akademik Sofia 83-55 (40-21) si Hapoel Ierusalim-Igokea Alexandrovac 85-71 (48-33). Continua sa conduca Himki, 13 puncte, urmata de Pinar, 12, Hapoel, 11, Lukoil Sofia, 9, CSU Ploiesti si Igokea, 9, despartite de cosaveraje.