Restanta trecuta cu brio de Rapid! Giulestenii s-au impus cu 3-0 in fata lui ACS Berceni si sunt din nou liderii Seriei 1

alex-ionita-IIRapidul a revenit pe primul loc al Seriei 1 din cadrul ligii secunde, dupa o victorie la scor de neprezentare in fata lui ACS Berceni, una dintre aspirantele la promovare din acest sezon.

Giulestenii au avut sansa de a ramane cu un jucator in plu pe teren inca din al doilea minut al intalnirii, dupa ce Piviniceru a fost eliminat de la oaspeti, in urma unui fault asupra lui Sandulescu. In ciuda superioritatii numerice si a dominarii teritoriale, elevii lui Viorel Moldovan nu au reusit pana la pauza sa deschida scorul.

Abia in minutul 66 defensiva ilfovenilor a cedat, Alexandru Iacob spargand gheata cu o lovitura de capt din centrul careului. Trei minute mai tarziu Lukanovic a bagat si el mingea in plasa, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

In minutul 83, Selegea a dublat diferenta cu un sut imparabil sub transversala si peste alte trei minute, Alex Ionita II a transat soarta intalnirii, marcand cu poarta goala, dupa o faza construita de Catalin Doman.

Cu victoria obtinuta  in Giulesti, Rapidul acumuleaza un total de 28 de puncte, cu trei mai multe decat urmaritoarele CS Clinceni, CSMS Iasi si Unirea Slobozia.

Rapid: Draghia – I. Voicu, Săndulescu, Al. Iacob, N. Vasile – Al. Coman, Selagea – M. Martin, Pancu, Ciolacu – Lukanovic.
Antrenor: Viorel Moldovan