Steaua U19, al doilea egal in Youth Leage, dar calificarea in primavara europeana este ca si ratata!

Gradinaru-Steaua-junioriEchipa de tineret a Stelei a terminat la egalitate, scor 1-1, intalnirea cu juniorii lui Schalke, golul echipei noastre fiind marcat de mijlocasul dreapta, Razvan Gradinaru, golgheterul Stelei in Youth League, dupa „dubla” din victoria de la Basel, scor 3-1.

Steaua a inceput partida cum nu se poate mai bine partida disputata la Mogosoaia. In minutul doi al intalnirii, Gradinaru (18 ani), a profitat de o eroare a portarului neamt si a deschis scorul. Schalke a dominat categoric repriza si a reusit egalarea in minutul 26 prin Sane, cu un sut plasat din marginea careului. Pana la pauza nemtii mai puteau inscrie odata, dar bara l-a salvat pe portarul Cojocaru.

In repriza secunda, stelistii au ratat de putin revenirea in avantaj, Tarnovan (’48), dar si nemtii putea intoarce soarta meciului, in minutele 57 si 74, dar Cojocaru a fost in zi mare

Consider ca rezultatul este echitabil. Noi dupa primul gol marcat am avut o cadere„, a comentat la final antrenorul Ion Toma.

In ciuda acestui rezultat, Steaua U19 are sanse minime de calificare in primavara europeana. Pentru a prinde locul 2, trupa lui Ion Toma trebuie sa bata la Chelsea, in ultima etapa, iar Schalke sa piardă acasa cu FC Basel.

Dupa 5 etape disputate in Youth League, Chelsea conduce grupa detasat cu 15 puncte, urmeaza Schalke, cu 7 puncte, Steaua, cu 5 puncte si FC Basel, cu numai un punct.