VIDEO / Barca, Real si Atletico, niciun gol primit, 16 marcate! Cele trei favorite la titlu se afla la zece puncte distanta fata de restul echipelor!

Villa-bucurieIn etapa a 14-a din La Liga, favoritele la titlu, FC Barcelona, Real Madrid si Atletico au castigat meciurile pe care le-au disputat fara sa primeasca vreun gol, marcand impreuna numai putin de 16 goluri!

Mai intai, catalanii au trecut fara emotii, acasa, de Granada, scor 4-0, desi Lionel Messi a urmarit meciul din tribune. Campioana Spaniei a marcat primele doua goluri din penalti, prin Iniesta (’20) si Fabregas (’40). In partea secunda, Alexis Sanchez (’71) si Pedro (’90) au stabilit scorul final.

Apoi rivalii de la Real Madrid s-au deplasat in Almeria, unde au avut o prima repriza mai dificila, dar la final s-au impus cu 5-0. Cristiano Ronaldo a dat tonul marcand primul gol in minutul 3. Dupa pauza, francezul Benzema si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor (’60). Galezul Gareth Bale a contribuit si el la succes, punctand in urma unei erori grave in aparare (’72). In ultimul sfert de ora Real a mai inscris de doua ori prin Isco (’74) si Morata (’80).

Daca cele doua mari rivale au marcat impreuna 9 goluri, Atletico Madrid a facut un spectacol si mai grandios, marcand in meciul cu Getafe numai putin de 7 goluri! Mai intai Raul Garcia a deschis scorul(’26), iar Lopo a stabilit scorul pauzei inscriindu-si in propria poarta (’37). Fost jucator la Atletico, fundasul dreapta Valera si-a lasat echipa in 10, dupa ce a luat doua cartonase in mai putin de zece minute (’34, ’42), astfel ca trupa lui Marica nu mai avea nicio sansa de revenire.

Atletico a facut 3-0 la patru minute dupa pauza, prin David Villa (’49), Raul Garcia a reusit „dubla”, trei minute mai tarziu (52). A fost schimbat cu Diego Costa, revenit dupa o accidentare, mijlocasul inscriind cel mai frumos gol al meciului (’69). Intrat pe teren la faza golului, Ciprian Marica a gresit o pasa la marginea careului advers, iar David Villa a inscris pentru 6-0 la capatul unui contraatac (’78). Adrian Lopez a inscris ultimul gol al meciului in prelungiri (’90+’3).

Etichetat cu: , , , , , , , , ,