Rugby / „Stejarii” invinsi la scor de selectionata Fiji in ultimul meci test al sezonului

Romania-Fiji4000 de spectatori au venit la meciul desfasurat la arena de la Sosea pentru a-si sustine favoritii in partida cu Fiji. Din pacate, formatia oaspete a fost mai puternica, impunandu-se la un scor concludent, 26-7 (16-7), aducând echipei noastre prima infrangere din acest an. O lectie de rugby in ultimul meci-test, care a pus capat sezonului.

In minutul 22 era deja 0-10, dupa doua eseuri netransformate de fijieni. Vlaicu a transformat un eseu de penalitate, cu sase minute inainte de pauza, aducând primele puncte, care aveau sa fie singurele pentru „stejari”. Oaspetii si-au marit avantajul cu doua lovituri de penalitate, un eseu transformat si o lovitura de pedeapsa. Nationala Romaniei incheie anul cu un bilant pozitiv: noua victorii un egal si o infrangere, care-i da sperante de calificare la Cupa Mondiala din 2015.