FINAL / Astra Giurgiu – FC Botosani 5-0. Giurgiuvenii vor sa profite de remiza Stelei si sa treaca in fruntea clasamentului!

Astra-FC-BotosaniAstra Giurgiu a dat o lectie cinica de fotbal nou-promovate FC Botosani, care dupa un debut uluitor de bun in Liga 1 a inceput sa-si arate vulerabilitatea in fata echipelor din varful clasamentului.

Foarte bine montati psihic, elevii lui Daniel Isaila au luat cu asalt poarta moldovenilor inca din primele secunde de meci, iar eforturile lor au dat roade relativ repede, Enache deschizand scorul in minutul 9. Opt minute mai tarziu, De Amorim l-a invins si el pe Curileac.

Fara amenintare din partea ofensivei botosanene, giurgiuvenii si-au permis sa-si faca de cap in jumatatea moldovenilor, iar Enache si Seto au mai scuturat plasa portii aparate de Curileac pana la finalul primei reprize, asigurand practic victoria echipei inca din prima parte a partidei.

Mitanului secund i-a lipist stralucirea primului, intrucat Astra a preferat sa conserve rezultatul cu un joc de posesie la care botosanenii nu au avut nimic de obiectat.

La cererea suporterilor entuziasmati de spectacolul oferit de echipa locala in prima repriza, Astra a mai punctat si a cincea oara, in minutul 89, prin Yoda, aflat la primul gol in tricoul formatiei giurgiuvene.