FINAL / Otelul Galati – FC Vaslui 1-2. Debut nefericit pentru Ewald Lienen. „Galben-verzii” in goana dupa revenirea pe primele locuri

ote-vasFC Vaslui continua cursa de recuperare a distantei ce o desparte de zona de varf a clasamentului, reusind o victorie importanta pe terenul Otelului, ce readuce echipa „galben-verzilor” pe plus la adevar.
Oaspetii au inceput jocul cu mai multa energie si au reusit sa deschida scorul in minutul 28, prin Wilk, servit excelent de Sanmartean.

Dupa reusita, vasluienii au preferat sa duca un joc de conservare a rezultatului, dar au continuat sa ramana periculosi, speculand orice sansa de contraatac, cum a fost cazul si in minutul 67, cand Branet i-a „pasat” lui Temwanjera, incercand sa-l blocheze pe Antal, dincolo de linia careului.

Al doilea gol al vasluienilor a venit insa 17 minute mai tarziu. Plecati pe un contraatac supranumeric, oaspetii au obtinut in cele din urma doar un penalty, iar Antal si-a trecut si el numele pe tabela de marcaj.

Cu doar cateva secunde inainte de finalul meciului, gazdele au beneficiat si ei de o lovitura de la 11 metri, dar reusita lui Marquinhos a venit prea tarziu pentru ca Otelarii sa obtina macar un punct acasa.