EXCLUSIV / Adi Matei crede ca barajul a fost pierdut in Grecia. La Bucuresti ne-a lipsist stralucirea

adrian-mateiSingurul jucator roman care a evoluat pentru toate prim-divizionarele bucurestene, Adi Matei este dezamaagit de jocul echipei nationale, in meciul decisiv al barajului de calificare la Cupa Modiala. „Tricolorii” au remizat cu Grecia, pe Arena Nationala, scor 1-1, dupa ce in meciul de la Atena, elenii s-au impus cu 3-1.

Fostul fundas al granzilor Steaua, Dinamo si Rapid  apreciaza efortul depus de elevii lui Piturca, dupa marcarea golului moralizator de 1-1 si spune ca am fi putut avea biletele pentru Rio, daca in Grecia am fi jucat la fel ca la Bucuresti.

„Atitudinea cred ca a fost mai buna, dupa ce am reusit sa marcam primul gol, dar am avut o prima repriza neinspirata, cu un joc foarte slab la mijlocul terneului. In afara de centrarea din lovitura libera a lui Maxim, in prima repriza, nu am avut alte faze periculoase. Golul primit ne-a taiat din elan.

In a doua repriza am avut un inceput mai bun si presiunea noastra i-a facut pe ei sa-si dea un gol. Dar in cele din urma jocul nostru nu a mai stralucit.

Daca si in mansa tur am fi avut acelasi joc de la inceputul primei reprize, probabil ca alta ar fi fost soarta calificari”, a declarat Adi Matei in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Fluier final”.

Fostul fundas al granzilor Steaua, Dinamo si Rapid considera ca jucatorii echipei nationale nu au capacitatea de a practica un fotbal spectaculos si nici incredere in fortele proprii.

„Caracateristicile si calitatile jucatorilor fac ca noi sa nu sutam, sa nu fortam, sa nu avem curaj in actiunile 1-1. L-am vazut pe Stancu. Din marginea careului a sutat, in conditiile in care nu mai avea pe nimeni in fata. Ne-a lipsit curajul, atitudinea.

Deocamdata vine Campionatul European, deci ar trebui sa ne focusam pe urmatoarea campanie”, a mai adaugat Adi Matei.